21. yüzyılın kütüphane tasarım ve işlevselliğine uyum: 2006 sonrası kurulan devlet üniversitelerindeki kütüphanelerin dönüşümüne kütüphaneci perspektifinden bir bakış
Adaptation to 21st century library design and functionality: a librarian's perspective of libraries in state universities established after 2006
- Tez No: 961328
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU UMUT ZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez Türkiye'deki devlet üniversitelerine ait kütüphanelerin 21. yüzyıl kütüphane tasarım kriterleri doğrultusunda geçirdiği mimari ve hizmet dönüşümünü kütüphaneci bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşme, teknolojik gelişmeler ve değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda üniversite kütüphaneleri yalnızca bilgiye erişim sağlanan mekânlar olmanın ötesine geçerek sosyal etkileşimi destekleyen, esnek ve kullanıcı odaklı üçüncü mekânlar olarak yeniden tanımlanma ihtiyacı duymaktadır. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket, 2006 yılı ve sonrasında kurulan devlet üniversitelerinin kütüphanelerinde görev yapan kütüphanecilere uygulanmıştır. Elde edilen bulgular üniversite kütüphanelerinin kullanıcı odaklı, çok işlevli ve sosyal mekânlara dönüşme sürecinde belirli bir ilerleme kaydettiğini ancak özellikle bütçe kısıtları, personel yetersizliği ve teknolojik altyapı eksiklikleri gibi sorunların bu dönüşümü önemli ölçüde sekteye uğrattığını ortaya koymuştur. Bu çalışma üniversite kütüphanelerinin dijital çağın gerekliliklerine uyum sağlayabilmesi için fiziksel, yönetsel ve teknolojik açılardan bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Çalışmanın literatüre katkısı Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinin güncel tasarım normlarına uyum düzeyini kütüphaneci perspektifiyle değerlendirmesi ve yeni yüzyıl tasarım kriterlerinin uygulamadaki karşılıklarını nicel verilerle analiz etmesidir. Çalışma kütüphanecilerin deneyimlerinin karar alma süreçlerinde dikkate alınması gerektiğine vurgu yaparak özgün bir değer sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the architectural and service transformation of state university libraries in Turkey in line with 21st-century library design criteria, from the perspective of librarians. With the impact of digitalization, technological advancements, and evolving user expectations, university libraries have moved beyond being mere spaces for information access and now require redefinition as flexible, user-centered“third places”that support social interaction. A quantitative research method was adopted, and data were collected through a structured questionnaire. The survey was administered to librarians working in the libraries of state universities established in 2006 and beyond. The findings indicate that while university libraries have made certain progress in transforming into useroriented, multifunctional, and socially engaging spaces, significant obstacles such as budget constraints, staff shortages, and deficiencies in technological infrastructure continue to hinder this transformation. This study demonstrates the need for a holistic approach—encompassing physical, managerial, and technological dimensions—for university libraries to adapt effectively to the demands of the digital age. The contribution of this research to the literature lies in its assessment of Turkish university libraries' compliance with contemporary design standards from the viewpoint of library professionals and its quantitative analysis of how 21st-century design principles are reflected in practice. By emphasizing the importance of incorporating librarians' experiences into decision-making processes, the study offers an original and practical value.