The relationship among metacognitive knowledge, metacognitive calibration accuracy and mathematical problem solving performance
Üstbilişsel bilgi, üstblişsel kalibrasyon duyarlığı ve matematiksel problem çözme becerisi arasındaki ilişki
- Tez No: 381608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı üstbilişsel bilgi, üstblişsel kalibrasyon duyarlığı ve matematiksel problem çözme becerisi arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Üstbilişsel bilgi envanteri ve üstbilişsel kalibrasyon üstbilişi bir bütün olarak ölçmek amacıyla birlikte ele alınmıştır. Matematiksel problem çözme becerisi üç matematik problemi ile ölçülmüştür. Öğrencilerin kendi performansları hakkındaki yargılarının yönü ve farklı performans seviyeleri analizler de dikkate alınmıştır. Çalışmaya devlet (N=90) ve özel (N=110) okullardan toplam 200 yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Kolay ulaşılabilir örneklem seçme yönteminden faydalanılmıştır. Sonuçlar ileriye (prospektif) ve geriye (retrospektif) yönelik üstbilişsel izleme duyarlığı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Problem çözme becerisi ve üstbilişsel izleme kalibrasyonu arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin ileriye yönelik (prospektif) yargılarında geriye (retrospektif) yönelik yargılarına kıyasla fazla kendine güven (overconfidence) göstermeye eğilimli oldukları ortaya çıkmıştır. Fazla kendine güven (overconfidence) ve az kendine güven (underconfidence) gösteren öğrencilerin problem çözme performansları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu sonucu takiben, düşük performanslı öğrenciler genellikle fazla kendine güvenli (overconfident) tutum sergilerken, yüksek performanslı öğrencilerin az kendine güvenli (underconfident) tutum sergilemeye yatkın oldukları da bir diğer önemli bulgudur. Son olarak, üstbilişsel bilginin düşük performanslı öğrenciler için kendi performansları hakkında ileriye yönelik (prospektif) yargılarında ayırıcı bir faktör olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate relationships among metacognitive knowledge, metacognitive calibration accuracy and mathematical problem solving performance. In order to measure metacognition more holistically, metacognitive knowledge and metacognitive calibration (both prospective and retrospective) were taken into consideration together. Mathematical problem solving performance was assessed through three mathematical word problems. In the analyses, judgment bias and different levels of performance of students were taken into consideration. There were 200 participants in the study obtained from seventh grade students from public (N=90) and private (N=110) schools. The convenient sampling method was used in the data collection process of the study. Results demonstrated a significant relationship between prospective and retrospective monitoring accuracy. Another significant relationship was found between problem solving performance and metacognitive monitoring calibration. In terms of judgment bias, students tended to be overconfident in their prospective judgments compared to retrospective ones. Moreover, there is a significant difference between overconfident and underconfident students' performances. High performers tend to be underconfident while low performers are generally overconfident. Lastly, metacognitive knowledge was a differentiating factor for low performers in prospective judgments not in retrospective judgments.