Ortaokul öğretmenlerinin algılarına göre örgütsel değişime hazır olma ve değişime direnç ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational change readiness and resistance to change according to the perceptions of secondary school teachers
- Tez No: 961353
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğretmenlerinin algılarına göre örgütsel değişime hazır olma ve değişime direnç ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini Samsun İli Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan 351 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmaya göre, öğretmenlerin değişime hazır olma algılarının olumlu olduğu görülmüştür. Bu algı cinsiyet ve görev türü değişkenlerine göre farklılık göstermezken; yaş, eğitim durumu ve mesleki hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Değişime hazır olma algılarının en yüksek“uygunluk”alt boyutunda, en düşük ise“bireysel yarar”alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Değişime direnç algılarının da olumlu olduğu; cinsiyet ve görev türü değişkenlerine göre farklılık göstermezken; yaş, eğitim durumu ve mesleki hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Değişime direnç algılarının en yüksek“kuşkuculuk”, en düşük“kabullenme”alt boyutunda olduğu görülmüştür. Araştırmada örgütsel değişime hazır olma ve değişime direnç kavramları arasında“negatif yönlü ve zayıf seviyede”bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, daha fazla değişime hazır olma algısına sahip öğretmenlerin, daha az direnç gösterme eğiliminde olduğunu fakat bu ilişkinin çok güçlü olmadığını göstermektedir. Değişim girişimlerinde istenen sonuçları elde etmek için yararlı olacağı ve alanyazına katkısı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between readiness for organizational change and resistance to change according to the perceptions of secondary school teachers. The research sample consists of 351 teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Samsun Province. According to research using the relational screening model, it was observed that teachers' perceptions of readiness for change were positive. While this perception did not differ according to gender and type of duty variables, it showed significant differences according to age, education status and professional service period variables. It was determined that the highest perceptions of readiness for change were in the“suitability”sub-dimension and the lowest in the“individual benefit”sub-dimension. It was determined that the perceptions of resistance to change were also positive; while it did not differ according to gender and type of duty variables, there were significant differences according to age, education status and professional service period variables. It was observed that the highest perceptions of resistance to change were in the“skepticism”sub-dimension and the lowest in the“acceptance”sub-dimension. The study found that there was a“negative and weak”relationship between the concepts of organizational readiness for change and resistance to change. This result shows that teachers who have a higher perception of readiness for change tend to show less resistance, but this relationship is not strong. It is thought that it will be useful for achieving the desired results in change initiatives and will contribute to literature.