Öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimleri ile farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between prospective teachers' critical thinking disposition and their self-efficacy perceptions towards differentiated instruction
  1. Tez No: 961382
  2. Yazar: HASAN ENES GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimleri ile farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik algılarının, bu ikisi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının ve bunların araştırmanın demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada kolay ulaşılabilir örnekleme kullanılmıştır. Bu kapsamda veriler 2024-2025 akademik yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesinde lisans eğitimine devam eden 1143 katılımcıdan toplanmıştır. Boşta madde bırakılan 111 ölçeğin araştırma kapsamının dışında tutulmasıyla son durumda 1032 öğretmen adayının verileri analiz edilmiştir. Veriler Akın ve diğerleri (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği (EDEÖ) ve Mutlu ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen Farklılaştırılmış Öğretim Öz-Yeterlik Ölçeği (FÖÖYÖ) ile toplanmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra araştırmacı tarafından yüz yüze toplanan verileri SPSS 26 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerde olumsuz madde bulunmadığından ters değerle kodlama yapılmamıştır. Katılımcıların eleştirel düşünme eğilimi ve farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik puanlarını belirlemek için aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistik değerleri incelenmiştir. Verilere normallik testi uygulanmış ve bunun sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiği için parametrik olmayan karşılaştırma ve ilişki testleri kullanılmıştır. Bu kapsamda Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis gibi karşılaştırma testleri ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının eleştirel düşünme eğilimlerinin ve farklılaştırılmış öğretim öz yeterliklerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların eleştirel düşünme eğilimleri ile farklılaştırılmış öğretim öz yeterlikleri arasında pozitif yönde orta düzeyde korelasyon tespit edilmiştir. Buradan hareketle öğretmen eğitiminde farklılaştırılmış öğretim konusunda, eleştirel düşünme becerisini de derinlemesine içerecek şekilde gelişim programları hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine pre-service teachers' critical thinking dispositions and their self-efficacy perceptions regarding differentiated instruction, whether there is a significant relationship between these two variables, and whether they differ based on the demographic variables of the study. The research employed a quantitative research method, specifically a correlational research model, and utilized convenience sampling to collect data. Accordingly, data were collected from 1,143 participants enrolled in undergraduate programs at the Faculty of Education at Çanakkale Onsekiz Mart University during the 2024–2025 academic year, using a questionnaire. After excluding 111 incomplete questionnaires, data from 1,032 pre-service teachers were analyzed using SPSS. Data were gathered using the Critical Thinking Disposition Scale adapted into Turkish by Akın et al. (2015) and the Differentiated Instruction Self-Efficacy Scale developed by Mutlu et al. (2019). After obtaining the necessary permissions, the data were collected face-to-face by the researcher and analyzed using SPSS (version 26). Since there were no negatively worded items in the scales, reverse coding was not required. Descriptive statistics, such as the arithmetic mean and standard deviation, were used to determine the participants' critical thinking disposition and differentiated instruction self-efficacy scores. A normality test was applied to the data, and since the data did not show a normal distribution, non-parametric comparison and correlation tests were performed. These included the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests for comparisons and Spearman's correlation analysis for examining relationships. According to the results, pre-service teachers had high levels of critical thinking disposition and differentiated instruction self-efficacy. Additionally, a moderately positive correlation was observed between the two variables. Based on these findings, it is recommended that both pre-service and in-service teacher training programs include development modules focusing on differentiated instruction and integrate critical thinking skills into their curricula.