Değişen peyzajın psikofizyolojik aktiviteler üzerindeki etkileri
Effects of changing landscape on psychophysiological activities
  1. Tez No: 961387
  2. Yazar: SİMGE ÖZKIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK MÜGE ÖZGÜÇ SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Günümüzde kentsel ve kırsal peyzajlar, doğal ve insan kaynaklı etkenlerle hızlı bir dönüşüm geçirmektedir. Bu peyzaj değişimleri, bireylerin psikolojik ve fizyolojik sağlığı üzerinde önemli etkiler yaratmakta; peyzaj öğelerindeki farklılıklar stres düzeyleri, zihinsel iyi oluş ve fizyolojik tepkileri belirlemektedir. Bu tez çalışması, değişen peyzajın psikofizyolojik aktiviteler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. 150 katılımcıyla yapılan deneysel uygulamada, aynı alanın yıllar içerisinde dönüşmüş hallerindeki peyzaj görselleri gösterilerek bireylerin göz bebeği hareketleri, duyusal anket sonuçları ve öznel geri bildirimleri analiz edilmiştir. Bu bağlamda, peyzajın zamana bağlı değişimlerinin bireylerin psikolojik durumları ve fizyolojik tepkileri üzerindeki etkilerini çok yönlü olarak incelemek, çevresel faktörlerin insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerindeki rolünü derinlemesine anlamaya katkı sağlamaktadır. Bu da peyzaj mimarlığı mesleğinin insan sağlığı üzerindeki etkisini ve önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, peyzaj değişiminin bireylerin psikolojik durumları ve fizyolojik tepkileri üzerinde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, peyzajın yalnızca görsel bir unsur değil, aynı zamanda zihinsel ve bedensel sağlığı etkileyen çevresel bir faktör olduğunu vurgulayarak, insan-merkezli peyzaj tasarımlarının gerekliliğine dikkat çekmektedir. Psikofizyolojik yaklaşımla desteklenen bu çalışma, özellikle değişen çevre koşullarına uyum sağlayacak nitelikte sürdürülebilir peyzaj planlamalarının önemine işaret etmektedir. Bu yönüyle tez çalışması, peyzaj mimarlığında kullanıcı odaklı tasarım anlayışına bilimsel bir zemin sunmakta ve gelecekteki disiplinler arası araştırmalar için ön açıcı bir kaynak niteliği taşıyarak gelecek çalışmalara kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, urban and rural landscapes are undergoing rapid transformation due to natural and manmade factors. These landscape changes have significant effects on the psychological and physiological health of individuals; differences in landscape elements determine stress levels, mental well-being and physiological responses. This thesis aims to examine the effects of changing landscapes on psychophysiological activities. In the experimental application with 150 participants, the pupil movements, sensory survey results and subjective feedbacks of individuals were analyzed by showing landscape images of the same area as it has transformed over the years. In this context, examining the effects of landscape changes over time on individuals' psychological states and physiological responses in a multifaceted way contributes to a deeper understanding of the role of environmental factors on human health and quality of life. This once again emphasizes the impact and importance of the landscape architecture profession on human health. The findings revealed that landscape change has significant effects on individuals' psychological states and physiological responses. This study emphasizes that landscape is not only a visual element, but also an environmental factor that affects mental and physical health, and draws attention to the necessity of human-centered landscape designs. Supported by a psychophysiological approach, this study points to the importance of sustainable landscape planning that will adapt to changing environmental conditions. In this respect, the thesis provides a scientific basis for the user-oriented design approach in landscape architecture and will serve as a pioneering source for future interdisciplinary research.