Zühre, Portakal Çiçeği 'Toplumsal cinsiyet ve mekan ilişkisi: Kadının kimlik keşfi'
Zuhre, Orange Blossom The relationship between gender and space: Women's discovery of identy
  1. Tez No: 961402
  2. Yazar: MERİÇ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kimlik kartlarında bekar statüsüyle tanımlanan ancak toplumsal çevrede hâlâ üçüncü bir medeni hal olarak kabul edilen dulluk; erkeklerden daha çok kadınların hayatını etkilemekte ve bu durum, kadınların ayrımcılığa uğramalarına ve dışlanmalarına sebep olmaktadır. Eril düzenin metropollere göre çok daha belirgin olduğu taşra gibi küçük yerleşim yerlerinde dul kadın olmanın getirdiği zorluklar, kadınlık kimliğinin sağladığı zorlukları daha da artırmaktadır. Dul kadınlar, dulluğun beraberinde getirdiği maddi zorluklar, tek ebeveynlik, yeniden evlenme baskısı, taciz, kadınlıklarını yaşayamama ve yaftalanma gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalmakta; bu sorunlarla başa çıkmanın yollarını arayarak hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Diğer yandan, metropolde yaşayan kadınlar hızlı yaşam temposu ve toplumsal beklentilerin baskısı altında kendilerini gerçekleştirememekte, hayallerine ulaşmanın yollarını bulamadıkları için içsel bir kaybolmuşluk hissi yaşamaktadırlar. Gündelik yaşamın karmaşası içinde kimliklerini kaybetme korkusu, onları her geçen gün daha fazla yalnızlaştırmaktadır.“Zühre, Portakal Çiçeği”filmi, eşi vefat eden dul bir kadının taşradaki yaşam zorluklarını, bu zorluklarla başa çıkma yöntemlerini ve nihayetinde elde ettiği kazanımlarını; bunun yanı sıra, kendini bulma yolculuğunda köklerinden güç alan başka bir kadının dönüşümünü aktarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The status of“single”on identity cards is still perceived as a third marital status in social circles and widowhood predominantly affects women's lives more than men's, leading to discrimination and ostracism against women. In rural areas, where the patriarchal order is significantly more pronounced compared to metropolises, the challenges of being a widowed woman exacerbate the difficulties inherent in womanhood. Widows face numerous issues, such as financial hardships, single parenting, pressure to remarry, harassment, inability to embrace their femininity, and stigmatization. They strive to navigate these challenges while seeking ways to sustain their lives. On the other hand women living in the metropolis often find it difficult to realize themselves under the pressures of rapid life pace and societal expectations. As they struggle to find ways to achieve their dreams, they experience an internal sense of alienation. The fear of losing their identities in the chaos of daily life increasingly isolates them. The film“Zuhre, Orange Blossom”aims to portray the struggles of a widowed woman in rural life, her methods of coping with these difficulties, and ultimately the gains she achieves. Additionally, it highlights the transformation of another woman who draws strength from her roots in her journey of self-discovery.