2023 depremi bağlamında kaza-kader
Accidental-fate in the context of 2023 earthquake
- Tez No: 961423
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, 2023 depremi ve kader ilişkisi konusu ele alınmıştır. Giriş bölümünden sonra konular ayrı başlıklar altında hazırlanmış olup birinci başlıkta kader bölüm başlığı, kader başlığının terim anlamı, ıstılâhî anlamı, Kur'an'da kader, Hz. Muhammed'in (sav) sahih sünnetinde kader inancının temelleri araştırılmıştır. İlgili nasların delâletleri incelenmiş, başta Matüridî, Eş'arî, Mutezile ve Cebriyye gibi kelam ekollerinin kaderle ilgili bu nasları nasıl değerlendirdikleri ve konuyu nasıl anladıkları ortaya konmuştur. Kader inancı, belirlenmiş kader ve özgür irade alanlarında temellendirme yapılmıştır; ikinci başlıkta doğal afetler kavramı içerisinde sel ve taşkın, çığ gibi doğa olaylarının tanımları verildikten sonra aynı bölüm içerisinde deprem ve alt başlıkları; üçüncü bölümde ise konumuzun asıl değerlendirme kısmı olarak depremlerin doğası ve kader ilişkisi, deprem bağlamında bireysel ve toplumsal kader, son olarak da 2023 depremi üzerinde kader tartışmaları değerlendirildikten sonra sonuç bölümüne yer verilmiştir. Çalışmanın hareket noktası depremlerin insanlar üzerinde bıraktıkları etki neticesinde şekillenen kader algısı olmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of the 2023 earthquake and the relationship between fate is discussed. After the introduction, the subjects are prepared under separate headings, and in the first heading, the fate section heading, the terminological meaning of the fate heading, its terminological meaning, fate in the Quran, and the foundations of the belief in fate in the authentic sunnah of the Prophet Muhammad (pbuh) are investigated. The indications of the relevant texts are examined, and it is revealed how the schools of theology, especially Maturidi, Ash'ari, Mu'tazila and Jabriyya, evaluate these texts about fate and how they understand the subject. The belief in fate, determined fate and free will are established; in the second heading, the definitions of natural events such as floods and inundations, avalanches are given within the concept of natural disasters, and then earthquakes and their subheadings are given in the same section; in the third section, the main evaluation part of our subject is the nature of earthquakes and the relationship between fate, individual and social fate in the context of earthquakes, and finally, the fate discussions on the 2023 earthquake are evaluated and the conclusion section is given. The starting point of the study was the perception of fate that was shaped as a result of the effects of earthquakes on people.