Syrian revolt's social and political dynamics
Suriye ayaklanmasinin sosyal ve siyasi dinamikleri
  1. Tez No: 961446
  2. Yazar: MOHAMAD JAMAL ALDEEN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ADİL USTURALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Suriye Devrimi, nihayetinde 14 yılın ardından Esad rejimini devirmeyi başarmış olsa da rejimin uzun süre ayakta kalmasının nedenlerini anlamakta hala önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Dahası, rejimin çöküşünün gecikmesi ve çatışmanın uzayan doğası, kendiliğinden karmaşık bir dizi faktör, dinamik ve nedeni barındırmaktadır. Bu unsurlar, devrimin, tüm sosyo-politik mikro ve makro düzeylerde tam bir demokratikleşmeyi gerçekleştirme konusundaki orijinal hedeflerini tamamen başarma yeteneğine gölge düşürmektedir. Bu durum, devrimin ilk on dört yıl içinde çatışmayı kesin olarak sona erdirmekte neden başarısız olduğunu sorgulatan kritik bir soruyu gündeme getirmektedir. Muhtemel açıklamalar arasında, bu tez en önemli sebebin, Suriyeli yerel toplulukların halihazırda parçalanmış sosyal yapısının bir yansıması olan isyancıların parçalanması olduğunu ileri sürmektedir. Bu sonuç, üç boyutlu bir teorik çerçeveye dayanmaktadır: Stathis Kalyvas'ın makro vs. yerel ayrışmalar kavramı, İbn Haldun'un asabiyye fikri ve Paul Staniland'ın savaş öncesi sosyal ağlar teorisi. Tarih boyunca biriken jeopolitik ve sosyoekonomik faktörler, Suriye'de birleşik bir toplum yerine“çok sayıda topluluk”oluşturdu. Devrim başladığında, bu sosyal durum tarihin“en parçalı çatışması”olarak adlandırılan duruma yol açtı ve bu parçalanma iki düzeyde ortaya çıktı: siyasallaşmış ve sosyalleşmiş devrimler arasındaki makro düzey ayrımı ve yerel topluluk yapılarının Şiddet İçeren Devlet Dışı Aktörlerde (VNSA'ler) yansıdığı mikro düzey ayrımı. Bu görüş, mikro düzeyde el-Hacer el-Esved ve Doğu Guta bölgeleri üzerine yapılan bir vaka çalışması ile desteklenmektedir ve bu çalışma, devrimin temel dinamiklerinin ideoloji veya yabancı destekten ziyade yerel toplum yapısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although the Syrian Revolution ultimately succeeded in toppling Assad's regime after 14 years, it still faces significant challenges in understanding the reasons behind the prolonged survival of the regime. Moreover, the delayed collapse of the regime and the protracted nature of the conflict itself inherently carry within them a complex set of factors, dynamics, and causes. These elements cast doubt on the revolution's ability to fully achieve its original objectives of complete democratization at all socio-political micro and macro levels. This raises a critical question regarding the factors and reasons that contributed to the revolution's failure to decisively end the conflict during the first fourteen years. Among possibilities, this thesis argues that the most critical is rebel fragmentation which resulted from the already fragmented social structure of Syrian domestic communities and was merely a reflection of it. This conclusion is grounded in a three-dimensional theoretical framework (Stathis Kalyvas' concept of macro vs. domestic cleavages, Ibn Khaldun's notion of Asabiyya, and Paul Staniland's prewar social networks theory). Amassed over history, geopolitical and socioeconomic factors in Syria produced a multitude of communities rather than a unified society. When the revolution sparked, this social status led to what has been termed“the most fragmented conflict in history,”manifesting in two levels of fragmentation: a macro-level split between politicized and socialized revolutions, and a micro-level where domestic community structures were reflected in Violent Non-State Actors (VNSAs). This opinion is supported by a case study of al-Hajar al-Aswad (AHA) and Eastern Ghouta (EGH) territories at the micro-level, presenting thatlocal society structure, not the ideology or foreign backing, was the Primary revolution's dynamics.