Correlation of PD-L1, MGMT AND CD5 expression and pretreatment of neutrophil-to-lymphocyte ratio with clinical outcomes and recurrence in glioblastoma cases
PD-L1, MGMT ve CD5 ekspresyonu ve tedavi öncesi nötrofil-lenfosit oranının klinik sonuçlar ve glioblastom vakalarında tekrarlama ile korelasyonu
  1. Tez No: 961458
  2. Yazar: KIM ANH TRAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZLEM YAPICIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Glioblastoma (GBM), kötü prognoza sahip oldukça agresif bir primer beyin tümörüdür. Tümör bağışıklık mikroçevresi, hastalığın ilerlemesini ve tedavi yanıtını önemli ölçüde etkiler. Tümör spesifik T hücrelerindeki CD5 ekspresyonu bağışıklık toleransına katkıda bulunurken, PD-L1/PD-1 etkileşimleri T hücresi aktivasyonunu baskılar ve bağışıklık kaçışını kolaylaştırır. MGMT metilasyon durumu kemoterapi duyarlılığını öngörür ve yüksek nötrofil-lenfosit oranı (NLR), sistemik inflamasyonu ve immünosüpresyonu yansıtır. PD-L1, MGMT ve NLR'nin rolleri GBM'de ayrı ayrı incelenmiş olsa da, CD5 ekspresyonunun prognostik değeri hala belirsizliğini korumaktadır. Bu retrospektif çalışma, BAU Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda arşivlenen 50 GBM hastasından alınan tümör örneklerinde immünohistokimya (IHC) ile CD5, PD-L1 ve MGMT ekspresyonunu araştırmıştır. Tedavi öncesi NLR, periferik kan sayımlarından türetilmiştir. Bu biyobelirteçler ile genel sağ kalım (OS), progresyonsuz sağ kalım (PFS) ve nüks gibi klinik sonuçlar arasındaki ilişkileri değerlendirmek için korelasyon analizleri yürütüldü. Sonuçlar, PD-L1 ve MGMT ekspresyonu ile mekansal CD5 lokalizasyonu (intratumoral ve perivasküler) arasında önemli bir korelasyon olduğunu gösterdi. Daha yüksek intratumoral CD5 ekspresyonu, uzamış OS ile önemli ölçüde ilişkiliydi ve genel CD5 ekspresyonu koruyucu bir eğilim gösterdi. MGMT ekspresyonu, iyileşmiş PFS ile ilişkiliydi. NLR ve IHC biyobelirteçleri veya sağ kalım sonuçları arasında önemli bir ilişki bulunamadı. Ameliyatın kapsamı hem OS'yi hem de PFS'yi tahmin etti. Cinsiyet, nüks ile önemli ölçüde ilişkiliydi ve kadın hastalar daha düşük bir risk gösteriyordu. Bu bulgular, GBM'de mekansal CD5 ekspresyonunun potansiyel prognostik değerini vurgular ve tümör bağışıklık mikroçevresindeki rolünün daha fazla araştırılması gerektiğinin altını çizer.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is a highly aggressive primary brain tumor with a poor prognosis. The tumor immune microenvironment significantly influences disease progression and treatment response. CD5 expression on tumor-specific T-cells contributes to immune tolerance, while PD-L1/PD-1 interactions suppress T-cell activation, facilitating immune evasion. MGMT methylation status predicts chemotherapy sensitivity and elevated neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) reflects systemic inflammation and immunosuppression. While the roles of PD-L1, MGMT, and NLR in GBM have been studied individually, the prognostic value of CD5 expression remains unclear. This retrospective study investigated the expression of CD5, PD-L1, and MGMT by immunohistochemistry (IHC) in tumor samples from 50 GBM patients archived at the Department of Pathology, BAU Medical Faculty. Pretreatment NLR was derived from peripheral blood counts. Correlation analyses were conducted to evaluate the relationships between these biomarkers and clinical outcomes, including overall survival (OS), progression-free survival (PFS), and recurrence. Results showed a significant correlation between PD-L1 and MGMT expression with spatial CD5 localization (intratumoral and perivascular). Higher intratumoral CD5 expression was significantly associated with prolonged OS, and overall CD5 expression demonstrated a protective trend. MGMT expression correlated with improved PFS. No significant associations were found between NLR and the IHC biomarkers or survival outcomes. Extent of surgery predicted both OS and PFS. Gender was significantly associated with recurrence, with female patients showing a lower risk. These findings highlight the potential prognostic value of spatial CD5 expression in GBM and underscore the need for further research into its role in the tumor immune microenvironment.