Yaşamın anlamı ve öznel iyi oluş ilişkisi: Üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
The relationship between meaning of life and subjective well-being: A study on university students
  1. Tez No: 961464
  2. Yazar: ELİF ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlar için hayatın anlamını aramak tarih boyunca kadim bir mesele olmuştur ve günümüzün karmaşık dünyasında bu sorgulama giderek derinleşmektedir. İnsan, diğer canlılardan farklı olarak düşünme yeteneği sayesinde yaşamını anlamlandırma eğilimindedir. Üniversite öğrencileri bu çalışma için özellikle seçilmiştir; çünkü bu dönem, bireylerin kimlik oluşturmada en önemli dönemlerinden biri olmakla birlikte, değerlerini sorguladıkları, yaşamlarına yön verecek anlamı aradıkları, keşifsel bir dönemi ifade etmektedir. Bu çalışma, yaşamın anlamı ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkiyi tespit etme amacı taşımaktadır. Araştırma; İstanbul'da faaliyet gösteren iki vakıf üniversitesi başta olmak üzere, İstanbul ve yakın illerdeki üniversitelerden 460 öğrenci ile gerçekleştirilmiş, eksik yanıtlar dolayısıyla veri analizine 414 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma, yaşamın anlamının üniversite öğrencilerinin öznel iyi oluşu üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğunu kısmen destekleyen sonuçlar ortaya koymaktadır. Çalışmanın, üniversite öğrencilerinde yaşamın anlamı ve öznel iyi oluş durumlarını belirlemenin yanı sıra, bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak başta öğrenciler olmak üzere ailelere, eğitim kurumlarına ve işverenlere yol gösterici olacağı, katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The search for the meaning of life has been a fundamental and enduring concern throughout human history, and in today's complex world, this inquiry continues to deepen. Humans, unlike other living beings, possess the cognitive ability to reflect on their existence and strive to make sense of their lives. University students were specifically selected for this study, as this developmental stage represents a critical period in which individuals shape their identities, question their values, and seek purpose and direction in life. This study aims to examine the relationship between meaning in life and subjective well-being. The research was conducted with 460 students from universities in Istanbul and nearby provinces, primarily two foundation universities operating in Istanbul, and 414 students were included in the data analysis due to incomplete responses. The data were analyzed using SPSS version 25. The research presents results that partially support the idea that the meaning of life has a significant effect on the subjective well-being of university students. This study is expected to contribute to the understanding of students levels of meaning in life and subjective well-being, and to provide guidance for students themselves, as well as for their families, educational institutions, and current or potential employers, by revealing the nature of the relationship between these two variables.