Artırılmış gerçeklik ve web 2.0 uygulamalarıyla zenginleştirilmiş probleme dayalı öğrenme yönteminin, öğrencilerin akademik başarılarına, 21.yüzyıl becerilerine ve dijital okuryazarlık düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of problem-based learning method enriched with augmented reality and web 2.0 applications on students' academic achievements, 21st century skills and digital literacy levels
  1. Tez No: 961487
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırmada, artırılmış gerçeklik ve web 2.0 uygulamalarıyla zenginleştirilmiş probleme dayalı öğrenme yönteminin, öğrencilerin akademik başarısını, 21. yüzyıl becerilerini ve dijital okuryazarlık düzeylerini etkileyip etkilemediğine dair bulgular ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılında İzmir ili Menemen ilçesinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Aynı okuldaki 7. sınıf şubelerinden rastgele seçilen 2 tanesi deney grubu, diğer 2 tanesi kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada ''Kuvvet ve Enerji'' ünitesinin öğretimi, kontrol grubundaki öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına dayalı geleneksel öğretim yöntemleri ile, deney grubundaki öğrencilere ise artırılmış gerçeklik ve web 2.0 uygulamalarıyla zenginleştirilmiş probleme dayalı öğrenme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada yer verilen problem senaryoları, araştırmanın hedeflerine uygun olarak doğrudan araştırmacı tarafından tasarlanmış ve özgün biçimde yapılandırılmıştır. Bu çalışmada veri toplama sürecinde, ''Kuvvet ve Enerji Akademik Başarı Testi'' (Gürleroğlu, 2019),“21. Yüzyıl Öğrenme Becerilerinin Düzeyi Envanteri”(Gülen, 2013) ve“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”(Pala, 2019) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, nicel veriler SPSS 26 analiz programıyla“Tekrarlı Ölçümler İçin İki Yönlü Anova ve İlişkisiz Örneklemler için t-Testi”nden faydalanılarak analiz edilmiştir. Akademik başarı testinin iki yönlü anova testi ile analizi sonucunda deney grubu ve kontrol grubunun, ön test ve son test puanlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. İlişkisiz örneklemler t testi ile analiz edilen 21. yüzyıl öğrenme becerilerinin düzeyi envanteri sonuçları incelendiğinde; grupların uygulama öncesi ve sonrası test fark puanları istatiksel olarak anlamlı bir şekilde farklıdır. İlişkisiz örneklemler t testi ile analiz edilen dijital okuryazarlık düzeyi belirleme ölçeği sonuçları incelendiğinde ise; grupların uygulama öncesi ve sonrası test fark puanları arasında istatistiksel açıdan belirgin bir fark saptanmamıştır. Araştırma sonucuna göre, artırılmış gerçeklik ve web 2.0 uygulamalarıyla zenginleştirilmiş probleme dayalı öğrenme yöntemiyle yapılan fen öğretiminin, geleneksel yöntemle yapılan fen öğretimine göre öğrencilerin akademik başarılarını, 21. yüzyıl öğrenme becerilerini arttırmada etkili olduğu fakat dijital okuryazarlık düzeylerini arttırmada etkili olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal findings on whether problem-based learning method enriched with augmented reality and web 2.0 applications affects students' academic achievement, 21st-century skills, and digital literacy levels. The research was conducted in a middle school affiliated with the Ministry of National Education in the Menemen district of Izmir province during the 2024-2025 academic year. Two randomly selected 7th-grade classes in the same school were determined as the experimental group, while the other two were determined as the control group. In the study, the unit“Force and Energy”was taught to the students in the control group using traditional teaching methods based on the Ministry of National Education curriculum, while the students in the experimental group used the problem-based learning method enriched with augmented reality and web 2.0 applications. The problem scenarios included in this study were directly designed and originally structured by the researcher in accordance with the objectives of the study. In this study, during the data collection process, ''Force and Energy Academic Achievement Test'' (Gürleroğlu, 2019), ''21st Century Learning Skills Level Inventory'' (Gülen, 2013) and ''Digital Literacy Scale'' (Pala, 2019) were used. As a result of the research, quantitative data were analyzed with SPSS 26 analysis program by using "Two-Way Anova for Repeated Measures and t-Test for Unrelated Samples''. As a result of the analysis of the academic achievement test with two-way ANOVA test, a statistically significant difference was found in the pre-test and post-test scores of the experimental group and the control group. When the results of the 21st century learning skills level inventory analyzed with the unrelated samples t test are examined, the pre- and post-application test difference scores of the groups are statistically significantly different. When the results of the digital literacy level determination scale analyzed with the unrelated samples t test are examined; No statistically significant difference was found between the pre- and post-intervention test difference scores of the groups. The study concluded that science instruction using problem-based learning, enriched with augmented reality and Web 2.0 applications, was effective in increasing students' academic achievement and 21st-century learning skills compared to traditional science instruction, but was not effective in increasing their digital literacy levels.