Uzaktan çalışan bireylerde yaşam tarzı değişikliklerinin beslenme ve uyku kalitesi üzerine etkileri: İstanbul örneği
The effects of lifestyle changes on nutrition and sleep quality in remote workers: The case of İstanbul
- Tez No: 961488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması, son dönemde yaygınlaşan uzaktan çalışma modelinin bireylerin yaşam tarzı üzerindeki etkilerini, özellikle beslenme alışkanlıkları ve uyku kalitesi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. İstanbul'da ikamet eden 402 uzaktan çalışan bireyden çevrim içi anket yoluyla elde edilen veriler, nicel araştırma yöntemleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırmada Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, uzaktan çalışmanın bireylerin öğün saatleri, atıştırmalık tüketimi, yemek tercihi ve su tüketimi gibi beslenme davranışlarında belirgin değişikliklere yol açtığını; ayrıca uyku sürelerinde azalma, uykuya dalma zorluğu ve dinlenmiş uyanamama gibi uyku kalitesini olumsuz etkileyen durumların sıklıkla yaşandığını göstermiştir. Aynı zamanda, fiziksel aktivite düzeyinde düşüş ve ekran süresinde artış gibi yaşam tarzı unsurlarında da anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, yaşam tarzı değişkenleri ile beslenme tutumu ve uyku kalitesi arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çalışma, uzaktan çalışmanın bireylerin sağlık davranışları üzerindeki etkilerine ışık tutmakta ve sağlıklı yaşamı destekleyici politikalar geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of the increasingly prevalent remote working model on individuals' lifestyles, particularly in terms of dietary habits and sleep quality. Data were collected through an online survey from 402 remote workers residing in Istanbul and analyzed within the framework of quantitative research methods. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the Attitude Scale for Healthy Nutrition were utilized in the study. The findings indicate that remote work has led to significant changes in eating behaviors, such as meal timing, snack consumption, food choices, and water intake. Furthermore, frequent issues negatively affecting sleep quality were observed, including reduced sleep duration, difficulty falling asleep, and not feeling rested upon waking. Notable changes were also identified in other lifestyle factors, such as decreased levels of physical activity and increased screen time. Statistical analyses revealed significant relationships between lifestyle variables and both nutritional attitudes and sleep quality. This study sheds light on how remote work influences individuals' health-related behaviors and contributes to the development of policies aimed at promoting a healthy lifestyle.