İlköğretim öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri, akran zorbalığı seviyeleri, sevgi ve saygı değerlerine sahip oluş düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between elementary school students' digital addiction levels, peer bullying levels, and their levels of having love and respect values
- Tez No: 961489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri, akran zorbalığı seviyeleri, sevgi ve saygı değerlerine sahip oluş düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koymak, ilişkilerin yönünü ve düzeyini belirlemektir. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden ilişikisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı, Sakarya ili, Ferizli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda öğrenim gören 4. ve 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden kolay örnekleme yöntemiyle seçilen 344 kız (%54,5), 287 erkek (%45,5) olmak üzere toplam 631 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği”,“Çocuk-Ergen Zorbalık Ölçeği”ve“Etkin Vatandaşlık Değerler Ölçeği (Sevgi ve Saygı Ölçeği)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analiz işlemlerinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında öğrencilerin dijital bağımlılık düzeylerinde cinsiyet, cihaz başında geçirilen süre; akran zorbalığı düzeylerinde okulun bulunduğu yer, cihaz başında geçirilen süre; sevgi değeri düzeylerinde sınıf, cihaz başında geçirilen süre; saygı değeri düzeylerinde cinsiyet ve cihaz başında geçirilen süre değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca dijital bağımlılık ile akran zorbalığı, dijital bağımlılık ile sevgi ve saygı değerleri, akran zorbalığı ile sevgi ve saygı değerleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak öğrencilerin dijital bağımlılık ve akran zorbalığı düzeylerindeki yükselişin sevgi ve saygı değerlerine sahip oluş düzeylerinde azalışa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationships between digital addiction, peer bullying, love and respect values of primary school students, to determine the direction and level of relationships. Dec. As a research method, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The universe of the research was carried out by 4 students studying in schools affiliated to the Ministry of National Education, Sakarya province, Ferizli District Directorate of National Education. and 5. the class consists of students. The sample of the research consists of a total of 631 students, including 344 girls (54.5%) and 287 boys (45.5%), who were selected by easy sampling method from the universe. Within the scope of the research, the data were collected using the“Personal Information Form”, the“Digital Addiction Scale for Children”, the“Child-Adolescent Bullying Scale”and the“Effective Citizenship Values Scale (Love and Respect Scale)”. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis were used in the statistical analysis of the data. When looking at the research findings, statistically significant differences were found in the variables of gender, time spent in front of the device in students' digital addiction levels; school location, time spent in front of the device in peer bullying levels; classroom, time spent in front of the device in love value levels; gender and time spent in front of the device in respect value levels. In addition, significant relationships have been found between digital addiction and peer bullying, digital addiction and values of love and respect, peer bullying and values of love and respect. Dec. As a result, it has been found that the increase in the level of digital addiction and peer bullying of students leads to a decrease in the levels of love and respect values.