İlköğretimdeki öğrencilerin sınıflara göre matematik beceri düzeylerinin belirlenmesi
Determination of mathematics skill levels of primary school students according to their classes
- Tez No: 286526
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; matematik beceri düzeyi ile öğrenme bozukluğunun alt tipi olan matematik güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın ikinci amacı ise; matematik bilgisi tarama listesinde ortalamanın altında kalan öğrenciler ile ortalamanın üstünde yer alan öğrencilerin öğrenme güçlüğüne ilişkin testler açısından nasıl bir profil verdiklerini araştırmaktır.Bu amaçlar doğrultusunda ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıfa devam eden 1151 öğrenciye matematik bilgisi tarama listesi verildikten sonra ortalamanın 1 standart puan altında ve üstünde puana sahip olan öğrencilere öğrenme bozukluğu ile ilişkili Sayı Dizisi Öğrenme Testi, Görsel İşitsel Sayı Dizisi Testi uygulanmıştır. Öğrencilerle ilgili bilgi sağlamak amacıyla da öğretmenlerine Öğrenme Bozukluğu Tarama Listesi verilmiştir.Araştırmanın modeli betimsel türde tarama modelidir. Araştırma; 2009-2010 eğitim-öğretim yılında ilköğretime devam eden ve öğretmenleri tarafından herhangi bir öğrenme güçlüğü olmadığı bildirilen 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. İlköğretim okulları arasından seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen okullarda 1., 2. ve 3. sınıfa devam eden öğrenciler arasından yine seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen öğrenciler çalışmaya alınmıştır.Araştırmada öğrenme bozukluğunu değerlendirmeye yönelik Matematik Bilgisi Tarama Listesi, Öğrenme Bozukluğu Tarama Listesi, Sayı Dizisi Öğrenme Testi, Görsel İşitsel Sayı Dizisi Testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of of this study is to invest the relation between the level of math skills and the math difficulty which is a subtype of learning difficulty. The second aim of this study is to search for the profile of students who are under the median scale and who are above median scale at math knowledge scanning lists in terms of learning difficulty tests.For this purpose after giving math knowledge scanning list to 1151 students going to 1.st, 2. nd and 3 rd class of primary school, learning disorder asocciated Serial Digit Learning Test, Visual Aural Digit Span Test-B Form was apllied to students who got 1 point above and below the standart deviation. The teachers were answered to Learning Disorder Symptom Screening Scale in order to provide information about their students.The model of the study is a descriptif kind of scanning model. The study is participated with 1.st, 2. nd and 3 rd class of primary school students which have been reported to have no learning difficulty by their teachers and going to primary school at 2009-2010 education period. Among primary schools chosen by randomization, 1.st, 2. nd and 3 rd class of primary school students which are also randomized are selected and studied.In the study Math Knowledge Scanning List, Learning Disorder Symptom Screening Scale, Serial Digit Learning Test, Visual Aural Digit Span Test was used for learning disorder evaluation. The collected data is analysed by SPSS program.