Özel yetenek tanısı alan ve almayan öğrencilerin yazma tutumları ve sözel yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between writing attitudes and verbal creativity of students diagnosed as gifted and nongifted
- Tez No: 961503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı, ortaokul düzeyinde öğrenim gören özel yetenek tanısı alan ve almayan öğrencilerin yazma tutumları ve sözel yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma bu becerilerin hem farklı demografik değişkenler hem de özel yetenekli olup olmama durumuna göre değişip değişmediğini ele almaktadır. Araştırma ayrıca sözel yaratıcılık ve yazma becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve veriler sınıf ortamında bire bir toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin İstanbul ilinde ögrenim gören 5.6.7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise İstanbul ilinde bulunan özel yetenek tanısı almış 100, özel yetenek tanısı almamış 100 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda çıkan sonuçlara bağlı olarak sözel yaratıcılığın nasıl geliştirilebileceğine dair uygulamalara yol göstermesi, ayrıca öğrencilerin yazma isteğinin arttırılmasını sağlayacak çeşitli öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between the writing attitudes and verbal creativity of students diagnosed with gifted and nongifted. The study addresses whether these skills vary according to different demographic variables and the presence of giftedness. The research also investigates the relationship between verbal creativity and writing skills. A survey model was used in the study, and data were collected one-on-one in the classroom setting. The population of the study consists of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students studying in the 2024-2025 academic year in Istanbul, Turkey. The sample includes 100 students diagnosed with giftedness and 100 students without such a diagnosis all from Istanbul. Based on the findings of the study, practical applications for how verbal creativity can be developed are suggested, as well as various recommendations to increase students' motivation to write.