Özel eğitim öğretmen adaylarının öğrenme motivasyonları, öğretme motivasyonları ve empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between special education teacher candidates' learning motivation, teaching motivation and empathic tendencies
- Tez No: 961504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma özel eğitim öğretmen adaylarının öğrenme motivasyonları, öğretme motivasyonları ve empatik eğilimleri arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla ilişkisel araştırma olarak yapılandırılmıştır. Bu araştırmanın evreni 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ve Sakarya illerinde bulunan üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesindeki özel eğitim öğretmenliği bölümünde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise belirtilen evren içerisinden seçilmiş 343 özel eğitim öğretmen adayından oluşmaktadır. Bu araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve“Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı Tercih Etme Nedenleri Anketi”; Zeroni ve Santos (2010) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Erduran-Tekin (2023) tarafından uyarlanan Yükseköğrenimde Öğrenme Motivasyonu Ölçeği (YÖMÖ-Ü); Kauffman, Yılmaz Soylu ve Duke (2011) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Güzel-Candan ve Evin-Gencel (2015) tarafından gerçekleştirilen Öğretme Motivasyon Ölçeği (ÖMÖ) ile Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) aracılığıla elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve Pearson Korelasyon katsayısıyla birlikte bağımsız gruplar için t-testi, Tek Yönlü ANOVA, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk gibi testler de kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre yapılan korelasyon analizi sonucunda; Öğrenme motivasyonu ile öğretme motivasyonu arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretme motivasyonunun içsel boyutu ile empatik eğilim arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Öğretme motivasyonunun dışsal boyutu ile empatik eğilim arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki görülmüştür. Empatik eğilim düzeyi ile öğrenme motivasyonu arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Son olarak, empatik eğilim ile öğretme motivasyonu arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özel eğitim öğretmen adaylarının öğrenme motivasyonları, öğretme motivasyonları ve empatik eğilimleri ortalama düzeydedir. Öğrenme motivasyonları cinsiyete (kadınların lehine), sınıf düzeyine (4. sınıfların aleyhine, 1. ve 3. sınıfların lehine), yaşa (yaşı küçük olanların lehine) ve akademik ortalamaya (akademik ortalaması yüksek olanların lehine) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğretme motivasyonları cinsiyete (kadınların lehine), sınıf düzeyine (1. sınıfların aleyhine, 3. sınıfların lehine) ve akademik ortalamaya (akademik ortalaması yüksek olanların lehine) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Empatik eğilim düzeyleri ise cinsiyete (kadınların lehine) ve akademik ortalamaya (akademik ortalaması yüksek olanların lehine) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken sınıf düzeyi ve yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, alanyazındaki benzer çalışmalar doğrultusunda tartışılmıştır. Öğrenme motivasyonu, öğretme motivasyonu ve empatik eğilim arasındaki ilişkinin temel kaynağının gelişen toplum yapısıyla birlikte öğretmenlerin görev ve rollerinde meydana gelen değişim olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda öğretmen adaylarının öğrenme ve öğretme motivasyonları ile empatik eğilimlerini artırmaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed as correlational research to examine the relationships between learning motivation, teaching motivation, and empathetic tendencies of special education teacher candidates. The population of this study comprised students enrolled in special education teaching departments within the faculties of education at universities located in Istanbul and Sakarya during the 2023–2024 academic year. The sample consisted of 343 special education teacher candidates selected from the specified population. Data were collected using a personal information form and the“Reasons for Choosing the Special Education Teaching Bachelor's Program Questionnaire”developed by the researcher; the Learning Motivation Scale for Higher Education (EMAPRE-U/YÖMÖ-Ü) developed by Zeroni and Santos (2010) and adapted into Turkish by Erduran-Tekin (2023); the Motivation to Teach Scale (MTS/ÖMÖ) developed by Kauffman, Yılmaz Soylu, and Duke (2011) and adapted into Turkish by Güzel-Candan and Evin-Gencel (2015); and the Empathic Tendency Scale (ETD/EEÖ) developed by Dökmen (1988). Data analysis included descriptive statistics and Pearson correlation coefficients, along with independent samples t-tests, one-way ANOVA, Kolmogorov-Smirnov, and Shapiro-Wilk tests. The correlation analysis revealed the following findings: A positive, low-level, and statistically significant relationship was found between learning motivation and teaching motivation. A positive, moderate-level, and significant relationship was identified between the intrinsic dimension of teaching motivation and empathic tendency. A positive, low-level, and significant relationship was observed between the extrinsic dimension of teaching motivation and empathic tendency. A positive, low-level, and significant relationship exists between empathic tendency and learning motivation. Finally, a positive, moderate-level, and statistically significant relationship was found between empathic tendency and teaching motivation. The learning motivation, teaching motivation, and empathetic tendencies of special education teacher candidates were found to be at moderate levels. Learning motivation showed statistically significant differences based on gender (in favor of females), grade level (favoring 1st and 3rd graders over 4th graders), age (in favor of younger individuals), and academic performance (in favor of those with higher academic performance). Teaching motivation demonstrated statistically significant differences based on gender (in favor of females), grade level (favoring 3rd graders over 1st graders), and academic performance (in favor of those with higher academic performance), while no statistically significant difference was found based on age. Empathetic tendency levels showed statistically significant differences based on gender (in favor of females) and academic performance (in favor of those with higher academic performance), while no statistically significant differences were found based on grade level and age. The findings were discussed in relation to similar studies in the literature. The primary source of the relationship between learning motivation, teaching motivation, and empathetic tendencies was identified as the changes in teachers' duties and roles accompanying the evolving structure of society. Based on these findings, various recommendations were proposed to enhance the learning and teaching motivation of teacher candidates, as well as their empathetic tendencies.