Dijital farklılaştırma yeterlilik ölçeği geliştirme çalışması
Digital differentiation competence scale development
  1. Tez No: 961506
  2. Yazar: AYŞE NUR EMİR AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Dijital Farklılaştırma Yeterlilik Ölçeği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Dijital teknolojilerin eğitimde hızla yaygınlaşması, özel yetenekli öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik farklılaştırılmış öğretim stratejilerinin geliştirilmesi için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ancak, öğretmenlerin dijital farklılaştırma uygulamalarına dair yeterlilik algıları, bu stratejilerin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu araştırma, öğretmenlerin dijital farklılaştırmaya ilişkin algılarını, bu uygulamaların sınıf içi kullanımını ve özel yetenekli öğrencilerin bireysel öğrenme ihtiyaçlarına uygun içeriklerin nasıl oluşturulduğunu ele almaktadır. Araştırma, öğretmenlerinin dijital farklılaştırma yeterlilik algılarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiş, nicel ve betimsel bir araştırma türündedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğretmenlerin dijital farklılaştırma yeterliliklerini ölçmeye yönelik“Dijital Farklılaştırma Yeterlilik Algısı”ölçeği geliştirilmiştir. Araştırma evrenini İstanbul ilinde tanı almayan öğrencilerle ve özel yetenek tanısı almış çocuklarla çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde çalışan toplam 303 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda geliştirilen Dijitak Farklılaştırma Yeterlilik Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu söylenebilir. Araştırmanın sonuçlarının, eğitimcilerin dijital farklılaştırma yeterliliklerinin belirlenmesi, geliştirilmesi ve dijital farklılaştırmanın etkili uygulamaları için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a Digital Differentiation Competence Scale. The rapid diffusion of digital technologies in education offers new opportunities for the development of differentiated instructional strategies for the needs of gifted students. However, teachers' perceptions of their competence in digital differentiation practices are critical for the effective use of these strategies. This study addresses teachers' perceptions of digital differentiation, the use of these practices in the classroom, and how to create content appropriate to the individual learning needs of gifted students. The research is a quantitative and descriptive study conducted to examine the perceptions of digital differentiation competence of teachers working with students with and without special ability diagnosis. The 'Digital Differentiation Competence Perception' scale was used as a data collection tool to measure teachers' digital differentiation competencies. The population of the research consists of teachers working with undiagnosed students and teachers working with children diagnosed with special ability in Istanbul. The sample of the study consisted 303 participants. According to the findings of the research, it can be said that the Digital Differentiation Competence Scale is a valid and reliable scale.The results of the study are expected to provide guidance for the development of educators' digital differentiation competencies and effective applications of digital differentiation.