Kalp yetmezliği olan bireylerde semptom durumu, hastalık yönetimi öz etkililiği ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between symptom status, disease management self-effectiveness and quality of life in individuals with heart failure
  1. Tez No: 961507
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, kalp yetmezliği olan bireylerin semptom durumu, hastalık yönetimi öz etkililik algısı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla, 04.11.2024-30.03.2025 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji yataklı servisinde kalp yetmezliği tanısı ile izlenen 162 bireyle yapılmış tanımlayıcı korelasyonel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında 'Birey Tanılama Formu', 'Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği', 'Kronik Hastalık Yönetimi İçin 6 Maddelik Öz-Etkililik Ölçeği' ve 'Minnesota Kalp Yetmezliği ile Birlikte Yaşama Anketi' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum), Mann Whitney U testi, Bağımsız Örnekler T testi, Spearmann Korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bireylerin Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği puan ortalaması 48.73±11.69, Kronik Hastalık Yönetimi İçin 6 Maddelik Öz Etkililik Ölçeği puan ortalaması 26.98±11.59 ve Minnesota Kalp Yetersizliği ile Birlikte Yaşama Anketi puan ortalaması ise 53.38±14.20 dir. Yaşam kalitesi ile yaş, BKİ, yatış süresi, Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği ve Kronik Hastalık Yönetimi İçin 6 Maddelik Öz Etkililik Ölçeği ile arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Hastaneye yatış süresi, NYHA (New York Heart Associatin)(New York Kalp Derneği) fonksiyonel sınıfı, kalp yetersizliği semptom durumu ölçeği ve hastalık özyönetimi ölçeğinden oluşan modelin, yaşam kalitesi varyansının %84'ünü açıkladığı saptanmıştır (Uyarlanmış R2=0.84, F=205.076, p < 0.001). Yaşam kalitesi hastaneye yatış süresi (β=0.121), NYHA fonksiyonel sınıf (β=0.087) ve kalp yetmezliği semptom durum ölçeği puanıyla (β=0.526) pozitif ilişkili, hastalık öz yönetimiyle (β=-0.465) negatif ilişkilidir. Hospitalizasyon uzadıkça, fonksiyonel sınıf ve semptom yükü ilerledikçe yaşam kalitesi azalmakta, hastalık öz yönetimi öz etkililiği arttıkça yaşam kalitesi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This correlational study was conducted with 162 individuals diagnosed with heart failure who were followed up in the cardiology inpatient unit of the Ümraniye Training and Research Hospital of the Health Sciences University of the Republic of Turkiye between 04.11.2025 and 30.03.2025, in order to determine the relationship between the symptom status, disease management self-efficacy perception and quality of life of individuals with heart failure. 'Individual Identification Form', 'Heart Failure Symptom Status Scale', '6-Item Self-Efficacy Scale for Chronic Disease Management' and 'Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire' were used to collect data. Frequency distribution (number, percentage), descriptive statistics for numerical variables (mean, standard deviation, median, minimum, maximum), Mann Whitney U test, Independent Samples T test, Spearmann Correlation coefficient and multiple regression analysis were used to evaluate the data. The individuals' mean score on the Heart Failure Symptom Status Scale was 48.73±11.69, the mean score on the 6-Item Self-Efficacy Scale for Chronic Disease Management was 26.98±11.59, and the mean score on the Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire was 53.38±14.20. A significant relationship was found between the qality of life and age, BMI, length of stay, the Heart Failure Symptom Status Scale, and the 6-Item Self-Efficacy for Chronic Disease Management Scale. It was found that the model consisting of hospitalization duration, NYHA functional class, heart failure symptom status scale and disease self-management scale explained 84% of the variance in quality of life (Adjusted R2=0.84, F=205.076, p < 0.001). Quality of life was positively associated with hospitalization duration (β=0.121), NYHA functional class (β=0.087) and heart failure symptom status scale score (β=0.526) and negatively associated with disease self-management (β=-0.465). As the length of stay hospitalization, functional class and symptom burden progress, quality of life decreases, and as disease self-management self-efficacy increases, quality of life increases.