Ters yüz öğrenme modeli ile işlenen 6.sınıf çarpanlar ve katlar ünitesinin öğrenci başarısına ve kalıcılığına etkisi
The effect of reverse face learning model on student success and sustainability in multiplier and multiplier unit
- Tez No: 792155
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ters Yüz Öğrenme Modeli ile işlenen“Çarpanlar ve Katlar”ünitesinin öğrenci başarısına ve kalıcılığına etkisini incelemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulun 44 altıncı sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda 23, kontrol grubunda ise 21 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda Ters Yüz Öğrenme Modeli, kontrol grubunda ise mevcut öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı Çarpanlar ve Katlar Başarı Testi'dir. Başarı testi oluşturulurken 6.sınıf Çarpanlar ve Katlar konusuna ait kazanımlar dikkate alınarak 37 soruluk başarı testi hazırlanmıştır ve uzman görüşleri alınarak kapsam geçerliliği sağlanmıştır. Başarı testinin pilot çalışması 140 yedinci sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Pilot çalışma sonrası her maddenin ayırt edicilik indeksleri ve madde güçlükleri hesaplanmıştır. Madde analizine uygun olmayan sorular çıkartılarak, başarı testi 27 soruya düşürülmüştür. Başarı testinde yapılan analizler sonucunda KR-20 güvenirlik katsayısı 0,87 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde bağımlı örneklemler t-testi ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Bu başarı testi çalışmanın başında ön test, çalışmanın sonunda son test ve bir yıl sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Bulgulara göre; deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Deney ve kontrol grubunun kalıcılık testi başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur ve bu farklılık deney grubunun lehinedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the“Multipliers and Multiples”unit, which is processed with the Flipped Learning Model, on student achievement and permanence. The research was carried out with 44 sixth grade students of a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the province of Hatay in the 2021-2022 academic year. In the research, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used. There are 23 students in the experimental group and 21 students in the control group. The Flipped Learning Model was used in the experimental group and the current teaching method was used in the control group. The data collection tool in the research is the Multipliers and Multiples Achievement Test. While creating the achievement test, an achievement test of 37 questions was prepared by taking into account the achievements of the 6th grade Multipliers and Multiples, and content validity was ensured by taking expert opinions. The pilot study of the achievement test was conducted with 140 seventh grade students. After the pilot study, the discrimination indexes and item difficulties of each item were calculated. The questions that were not suitable for the item analysis were removed and the achievement test was reduced to 27 questions. As a result of the analyzes made in the achievement test, the KR-20 reliability coefficient was calculated as 0.87. In the analysis of the data obtained in the study, dependent samples t-test and independent samples t-test were used. This achievement test was applied as a pre-test at the beginning of the study, a post-test at the end of the study, and a retention test one year later. According to the findings; No significant difference was found between the post-test achievement scores of the experimental and control group students. A significant difference was found between the retention test achievement scores of the experimental and control groups, and this difference is in favor of the experimental group.