Planlı davranış teorisi çerçevesinde sürdürülebilir tüketim niyetine etki eden faktörlerin belirlenmesi: Z kuşağı tüketiciler üzerinde bir araştırma
Determination of factors affecting sustainable consumption intention within the framework of planned behavior theory: A study on generation Z consumers
  1. Tez No: 961524
  2. Yazar: MEMNUNE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde yaşanan çevre sorunlarının ve küresel iklim değişikliklerinin sürdürülebilirliğin önemini arttırdığı görülmektedir. İnsanların bilinçsiz bir şekilde doğal kaynakları kullanmaları ve doğal çevreye zarar vermelerinden dolayı yaşanan çevresel sorunlar neticesinde her alanda sürdürülebilirliğin sağlanması önemli hale gelmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, Planlı Davranış Teorisi unsurlarının Z kuşağı tüketicilerinin sürdürülebilir tüketim niyeti üzerindeki etkilerini belirlemeye yöneliktir. Çalışma kapsamında 17 Eylül 2024 ve 22 Kasım 2024 tarihleri arasında kolayda örnekleme tekniğinden yararlanılarak 231 katılımcıyla çevrimiçi anket yapılmıştır. Araştırma sonuçları, sürdürülebilir tüketim niyeti üzerinde çeşitli faktörlerin etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmiştir. Analiz, algılanan davranışsal kontrol ve sürdürülebilir tüketime yönelik tutumun, sürdürülebilir tüketim niyeti üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
It is seen that the environmental problems and global climate changes experienced today have increased the importance of sustainability. As a result of the environmental problems experienced due to people's unconscious use of natural resources and damage to the natural environment, ensuring sustainability in every field has become important. In this context, the aim of the study is to determine the effects of the elements of the Theory of Planned Behavior on the sustainable consumption intention of Generation Z consumers. Within the scope of the study, an online survey was conducted with 231 participants using the convenience sampling technique between September 17, 2024 and November 22, 2024. The research results comprehensively evaluated the effects of various factors on sustainable consumption intention. The analysis revealed that perceived behavioural control and attitude towards sustainable consumption have significant and positive effects on sustainable consumption intention.