Küresel ısınma ile mücadelede, Çin'in yenilenebilir enerji politikalarının analizi
Analysis of China's renewable energy policies in the fight against global warming
  1. Tez No: 961528
  2. Yazar: DUYGU POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz dünyasında enerji kökenli problemler arasında yer alan iklim krizi tüm dünyayı derinden etkileyerek köklü değişimlere yönlendirmektedir. İklim krizini doğal bir süreç sonrasında meydana gelen bir kriz olarak değerlendiren çalışmalar bulunsa da bu krizin temelinde insan aksiyonlarının yer aldığı görüşünü savunan çalışmalar ağırlık kazanarak önemli bir kaldıraç görevi görmektedir. Dolayısıyla günümüzde etkilerini negatif anlamda deneyimlediğimiz iklim krizinin kökeninde insanların gelecek nesilleri düşünmeden tercih ettiği fosil kaynak tüketimi ve bu kaynakların yetersizliği yer almasından dolayı ülkeleri alternatif enerji kaynak arayışına yönlendirmektedir. Bu çalışmada, iklim krizine karşı mücadele edebilmek ve nesiller arası sürdürülebilir enerjiyi sağlayabilmek için fosil kaynaklar yerine yenilenebilir kaynakların tercih edilmesinin gerekliliği üzerinde durulmuş çalışma kapsamında önemli görülen uluslararası adımlarla sürece dair genel bir çerçeve çizilerek en fazla emisyon üreticisi ülke olan Çin'in emisyon oranını azaltmaya yönelik aksiyonları aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The climate crisis, which is among the energy supply problems in today's world, is deeply affecting the whole world and leading to star changes. Although there are studies that evaluate climate change as a crisis that occurs after a natural process, marches that include humanitarian actions and defend them gain weight in this distribution and serve as an important lever. In other words, in today's conditions, the root of the climate crisis that we experience negatively is the consumption of fossil resources that people prefer without thinking about future generations and the longevity of this life, leading countries to seek alternative energy sources. The emission content of China, which is the country that produces the most emissions, by drawing a general framework with important international partners within the scope of this study, which focuses on economic steps to combat climate heat and the necessity of choosing to replace fossil resources in order to ensure sustainable intergenerational resilience.