Belâgat kavramlarının Esâsü'l-Belâğa'daki lügavî dayanakları
The lexical foundations of rhetorical concepts in Esâsü'l-Belâğa
  1. Tez No: 961544
  2. Yazar: DİLEK OKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZZAT ASSAYEDAHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Arap Dili ve İslami ilimler alanında derin bir etkiye sahip olan Ebû'l-Kâsım Mahmûd b. Ömer ez-Zemahşerî'nin (ö. 538/1144)“Esâsü'l-Belâğa”adlı eserindeki belâgat kavramlarının lügavî (sözlük temelli) dayanaklarını kapsamlı şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Zemahşerî, kelâmî arka planı Muʿtezilîlik olmakla birlikte, özellikle dil ve tefsir alanındaki eserleriyle mezhep sınırlarının ötesine geçen önemli bir otoritedir.“Esâsü'lBelâğa”eseri, sadece alfabetik düzenlenmiş bir sözlük olmaktan çok, kelimelerin anlam katmanlarını, mecazî ve istiâreli kullanımlarını, edebî sanatlarla ilişkilerini ve Kur'an'daki belâgî örnekleri ışığında derinlemesine analiz eden özgün bir kaynaktır. Tez kapsamında, özellikle meʿânî ilminin temel unsurları olan haber ve inşâ cümleleri ekseninde Zemahşerî'nin lügat merkezli belâgat yaklaşımları ele alınacaktır. İncelenen kavramlar, lügavî, ıstılahî ve Kur'ânî bağlamda çok yönlü olarak değerlendirilerek, Zemahşerî'nin dil felsefesi, kelime anlayışı ve belâgî tutumu sistematik biçimde ortaya konacaktır. Bununla birlikte çalışma, sadece metnin filolojik çözümlemesini yapmakla kalmayıp, aynı zamanda Zemahşerî'nin düşünce yapısını, dil hassasiyetini ve retorik derinliğini günümüz akademik literatürüne kazandırmayı da hedeflemektedir. Böylelikle,“Esâsü'l-Belâğa”eseri, klasik Arap belâgatı araştırmalarında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olarak konumlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively examine the lexical (dictionary-based) foundations of the rhetoric concepts in Ebû'l-Kâsım Mahmûd b. Ömer ezZemahsharî's (d. 538/1144) work Esâsü'l-Belâğa, a figure who has had a profound impact in the fields of Arabic Language and Islamic studies. Although Zemahsharî's theological background is rooted in Muʿtezilism, he stands as a significant authority whose works in language and Qur'anic exegesis transcend sectarian boundaries. The work Esâsü'l-Belâğa is an original resource that goes beyond being a merely alphabetically arranged dictionary, deeply analyzing the layers of meanings of words, their metaphorical and allegorical uses, their relationship with literary arts, and Qur'anic rhetorical examples. Within the scope of the thesis, Zemahsharî's lexicon-centered rhetorical approaches will be discussed particularly around the core elements of the science of maʿânî (meanings), namely khabar (report) and inshâʾ (composition) sentences. The concepts examined will be evaluated from lexical, terminological, and Qur'anic perspectives in a multi-dimensional manner, systematically revealing Zemahsharî's philosophy of language, understanding of words, and rhetorical stance. Moreover, this study does not merely provide a philological analysis of the text but also aims to contribute Zemahsharî's intellectual structure, linguistic sensitivity, and rhetorical depth to contemporary academic literature. Thus, Esâsü'lBelâğa will be positioned as an indispensable reference in classical Arabic rhetoric research.