Bozkır kavimlerinde zaman ve takvim (Başlangıçtan Uygur Dönemi sonuna kadar)
Time and calender in steppes tribes (from the beginning to end of Uyghurs Period)
- Tez No: 219015
 - Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
 - Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, başlangıçtan Uygur dönemi sonuna kadar bozkır kavimlerindeki zaman anlayışını ve kullandıkları takvimi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışma; giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm, dördüncü bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş kısmında, tezin konusu, amacı ve önemi üzerinde durulmuştur. Bozkır kavimlerinin zaman anlayışları, kullandıkları takvim ve bu takvimin özellikleri ile takvimi kullanan kavimler hakkında kısaca bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, bozkır kavimlerinde zaman anlayışı üzerinde durulmuştur. İskit, Hun, Göktürk ve Uygurlar'ın zaman anlayışları ve zamana dair kullandıkları kavramlar hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, bozkır kavimlerinin kullandıkları takvim üzerinde durulmuştur. İskit, Hun, Göktürk ve Uygurlar'ın kullandığı takvim hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, on iki hayvanlı takvimin ortaya çıkışı, unsurları ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca milâdi takvime dönüştürülmesi üzerinde de durulmuştur.Dördüncü bölümde ise, bu takvimin yayılma alanı ve etkileri hakkında bilgi verilmiştir. Takvimi kullanan kavimler üzerinde durulmuştur.Bu tez çalışmasında ulaşılan neticeler ise sonuç kısmında verilmiştir. Konuya ışık tutan kaynakların ve eklerin verilmesiyle tez tamamlanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Zaman2. Takvim3. Hayvan4. Sıçan5. Sığır
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is a sense of time as perceived by Steppes Tribes from the beginning to the end of the Uyghurs period and the calendar used by them. The thesis consists of introduction, four chapters and conclusion.The introduction deals with the subject matter of the thesis, its aim and importance. Short information is given about a sense of time, calendar, its features and the characteristics of the tribes which used it.The first chapter dwells on the sense of time of Steppes Tribes. The information is provided as regards Iskits, Huns, Gokturks, Uyghurs? sense of time and the terms they used related to this sense of time.The second chapter is on the calendar used by Iskits, Huns, Gokturks and Uyghurs tribes.The third chapter deals with the emergence of twelve-animal-calendar, its parts and characteristics. In addition, its conversion into the Gregorian calendar is also discussed.The fourth chapter provides the information about the spread of the calendar and its influences. More information is given about the tribes using the calendar.The results reached in the process of this study are given in conclusion. The thesis ends with the references and materials used.Key Words1. Time2. Calendar3. Animal4. Mouse5. Cattle