Yaşlı yetişkinlerde işitme bozukluğu için yardım arayışını ve işitme cihazı kullanımını etkileyen faktörler
Factors affecting help seeking and hearing aid use for hearing impairment in older adults
- Tez No: 961635
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İşitme bozuklukları, yaşlıları etkileyen en yaygın sağlık sorunları arasındadır, ancak birçok kişi yardım aramayı geciktirmekte veya bundan kaçınmakta, bu da yaşam kalitesinin azalmasına, sosyal izolasyona ve bilişsel gerilemeye yol açmaktadır. İşitme cihazı teknolojisindeki ilerlemelere rağmen, yaşlı yetişkinler arasında benimsenme ve tutarlı kullanım yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, yaşlı yetişkinlerde işitme bozuklukları için yardım arama davranışını ve ardından işitme cihazı kullanımını etkileyen çok yönlü faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, yardım arama ve cihazın benimsenmesinin önündeki engelleri ve kolaylaştırıcıları belirlemek için nicel anketleri nitel görüşmelerle birleştiren karma bir yöntem yaklaşımı kullanacaktır. Demografik özellikler, sosyoekonomik durum, damgalanma, sağlık okuryazarlığı, sağlık hizmetlerine erişim ve işitme kaybı ve cihaz etkinliği algıları gibi faktörler analiz edilecektir. Çalışma ayrıca aile desteğinin, kültürel inançların ve sağlık hizmeti sağlayıcı etkileşimlerinin bu davranışları şekillendirmedeki rolünü de araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Hearing impairments are among the most common health problems affecting seniors, but many people delay or avoid seeking help, leading to decreased quality of life, social isolation, and cognitive decline. Despite advances in hearing aid technology, adoption and consistent use among older adults remains poor. This study aims to investigate multifaceted factors that influence help-seeking behavior and subsequent hearing aid use for hearing impairments in older adults. The research will use a mixed methods approach combining quantitative surveys with qualitative interviews to identify barriers and facilitators to help-seeking and device adoption. Factors such as demographic characteristics, socioeconomic status, stigma, health literacy, access to healthcare, and perceptions of hearing loss and device effectiveness will be analyzed. The study will also explore the role of family support, cultural beliefs, and healthcare provider interactions in shaping these behaviors.