6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi nedeniyle Uşak'a göç eden afetzedelere sunulan kaynak ve hizmetlerin sosyal hizmet perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of the resources and services provided to disaster sufferers who migrated to Uşak due to the 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake from a social work perspective
  1. Tez No: 961634
  2. Yazar: SÜLEYMAN SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ZEHRA KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma ile sosyal hizmet disiplin bakış açısıyla 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depremini ele almak ve bu afet sonrası afetzedelere sağlanan hizmet ve yardımların yeterlilik ve verimliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Afetzedeler bu çalışmada, afetin gerçekleştiği esnada bulundukları yerden çalışmanın yapıldığı ve göçün gerçekleştiği yer olan Uşak iline kadar, kendilerine ulaşan hizmet ve yardımları değerlendirmişlerdir. Gerçekleşen göçlerin öncesi, sırası, sonrası ve niteliği yine sosyal hizmet perspektifinden incelenmiştir. Çalışma; nitel araştırma metodolojisi çerçevesinde, 2024 yılı Mayıs-Haziran aylarında, Uşak ilinde ikamet etmekte olan 24 depremzede birey ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler betimsel olarak çözümlenmiş ve yorumlanarak aktarım sağlanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler ile afetzedelere sunulan kaynak ve hizmetler değerlendirilip yetersiz noktalar belirlenmiş başarılı uygulamalar ise tespit edilip geliştirilmesi amacıyla vurgulanmıştır. Yapılan çalışma afet yönetiminde sosyal hizmetin rolünü vurgulamak ve göç etmek durumunda kalan insanların sorunlarını betimlemek ve tüm aşamalarda çözüm noktasında sosyal hizmetin nerede yer aldığına ışık tutmaya çalışmıştır. Elde edilen bulgulara göre; katılımcıların genel olarak afetlere yönelik hazırlıklarının olmadığı, bilinçlendirme programlarına katılmadıkları ve depremden sonra da büyük bir çoğunluğunun önlem veya eğitime ihtiyaç duymadığı anlaşılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu deprem sırasındaki temel müdahaleleri eksik ama olumlu olarak değerlendirmiş deprem sonrası süreci yönetim açısından başarısız olarak yorumlamışlardır. Depremzede katılımcıların göç ile geldikleri Uşak ilinde sorun yaşamadan yaşamlarını sürdürdükleri ve bulundukları şehre uyum sağlamada zorlanmadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Kahramanmaraş earthquake of February 6, 2023, from a social work perspective and to assess the adequacy and effectiveness of the services and assistance provided to disaster victims following the disaster. In this study, disaster victims evaluated the services and assistance they received, from their location at the time of the disaster to the province of Uşak, where the study was conducted and where the migration took place. The pre-, post-, and nature of the migrations were also examined from a social work perspective. The study, using qualitative research methodology, was conducted through semi-structured, in-depth interviews with 24 earthquake victims residing in Uşak province between May and June 2024. The data obtained in the study were analyzed descriptively, interpreted, and conveyed. Using the data obtained from the study, resources and services provided to disaster victims were evaluated, deficiencies were identified, and successful practices were identified and highlighted for improvement. The study aimed to emphasize the role of social services in disaster management, describe the problems faced by displaced people, and shed light on the role of social services in providing solutions at all stages. The findings revealed that participants were generally unprepared for disasters, did not participate in awareness programs, and the vast majority felt no need for precautions or training after the earthquake. The majority of participants evaluated the basic interventions during the earthquake as inadequate but positive, and interpreted the post-earthquake period as a management failure. It was observed that the earthquake-affected participants continued their lives in Uşak, where they migrated, without experiencing any problems and had no difficulty adapting to their current city.