Kaizen maliyetleme yönteminin bir üretim işletmesinde uygulanması
Application of Kaizen costing method in a production enterprise
  1. Tez No: 961646
  2. Yazar: ÖMÜR GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, sürekli iyileştirme felsefesine dayanan Kaizen maliyetleme yönteminin bir incir işletmesinde uygulanabilirliği incelenmiştir. Geleneksel maliyetleme yöntemlerinin yetersiz kaldığı rekabetçi piyasa koşullarında, işletmelerin daha dinamik, esnek ve katılımcı maliyet yönetim sistemlerine ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Tezin temel amacı, sürekli iyileştirme anlayışına dayanan Kaizen maliyetleme yönteminin bir üretim işletmesinde uygulanabilirliğini ortaya koymak ve bu yöntemin işletmenin maliyet yapısı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışma kapsamında, incir işletmesinde üretim süreçleri analiz edilerek, maliyet unsurlarının belirlenmesi ve iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı 2 senaryo üzerinden ilerlemiştir. Burada enflasyon göz önüne alınıp düzeltmeler gerçekleşmiş ve daha doğru fiyatlamalar elde edilmiştir Elde edilen bulgular, Kaizen maliyetleme yönteminin sadece bir maliyet kontrol aracı değil, aynı zamanda çalışan katılımını ve organizasyonel öğrenmeyi destekleyen bir yönetim anlayışı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, Kaizen yaklaşımının tarıma dayalı sanayi işletmeleri için sürdürülebilir bir maliyet yönetim modeli sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the applicability of the Kaizen costing method, which is based on the philosophy of continuous improvement, has been examined in a fig processing enterprise. In competitive market conditions where traditional costing methods fall short, it is observed that businesses need more dynamic, flexible, and participatory cost management systems. The main objective of the thesis is to reveal the applicability of the Kaizen costing method, based on the principle of continuous improvement, in a manufacturing enterprise and to analyze its effects on the cost structure of the business. Within the scope of the study, the production processes in the fig enterprise were analyzed with the aim of identifying and improving cost elements. The implementation phase of the study progressed through two scenarios. In these scenarios, adjustments were made by taking inflation into account, leading to more accurate pricing. The findings indicate that the Kaizen costing method is not merely a cost control tool but also a management approach that supports employee participation and organizational learning. In this context, it has been concluded that the Kaizen approach offers a sustainable cost management model for agricultural-based industrial enterprises.