Sağlık hizmetlerinin pazarlamasında kalite ve hasta tatmini (Eskişehir Devlet Hastanasi'nde bir araştırma)
Quality and patient satisfaction in marketing of health care services (A research in Eskişehir State Hospital)
- Tez No: 96166
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ SAĞLIK HİZMETLERİNİN PAZARLANMASINDA KALİTE VE HASTA TATMİNİ (ESKİŞEHİR DEVLET HASTANESİNDE BİR ARAŞTIRMA) MahpereTOKAY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2000 Danışman: Doç. Dr. Ayşe Sevgi ÖZTÜRK Sağlık hizmet pazarlaması 1980 yılından önce birkaç istisna dışında sağlık hizmetleri endüstrisinde mevcut değildi. Ancak bugün ise sağlık hizmetleri pazarlaması özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık endüstrisinde önemli bin unsurdur. 1990'lı yıllardan beri Türkiye'deki sağlık sistemine olan ilgi önemli derecede artmıştır. Kalite konusu son yıllarda sağlık hizmetleri endüstrisinde büyük ilgi görmüştür. Hizmet kalitesi ile tatmin arasında açık bir ilişkinin olduğu konusunda görüş birliği bulunmaktadır. Sağlık hizmet kalitesi ve hasta tatmininin ölçülmesi yıllardır yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Hasta tatmininin ölçülmesine olan bu ilgi Türkiye'de de artmaktadır. Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hizmet, sağlık hizmetleri ve sağlık hizmetleri pazarlaması kavramları açıklanmaktadır. İkinci bölüm sağlık hizmetlerinde kalite ve tatmin konulan ile ilgilidir. Üçüncü bölüm sağlık hizmet kalitesi ve hasta tatmini ile ilgili Eskişehir Devlet Hastanesinde yapılan bir araştırmayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Health care marketing, with a few exceptions, did not exist in health care industry before 1980. But today, health care marketing is an important concept in health care industry, especially in developed and developing countries. In the commercial business sector, this concept is relatively new. Since 1990s, there has been considerable attention focused on the health care system in country of Turkey. The issue of quality has received tremendous attention in health care industry in recent years. There is consensus regarding the close relationship between service quality and satisfaction. The quality of health care services and measurement of patient satisfaction have been conducted extensively over the years. This interested in measuring patient satisfaction has also grown in Turkey. This master thesis contains three chapters. In chapter I, services, health care services and health care marketing concepts are explained. Chapter II is about quality and satisfaction subjects in health care. At the last chapter (chapter III), there is a research which is done in Eskişehir State Hospital about health care quality and patient satisfaction. i