Ortaokul düzeyinde fizik eğitimi alanındaki bilimsel yayınların bibliyometrik ve metin madenciliği analizi
Bibliometric and text mining analysis of scientific publications in the field of middle school physics education
  1. Tez No: 961682
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada ortaokullarda fizik eğitimi ile ilgili WoS ve Scopus veri tabanında bulunan makalelerin taranarak bibliyometrik parametreler ve konu modelleme bakımından profilinin çıkarılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda WoS ve Scopus veri tabanlarında“secondary school physics”ve“physics education”anahtar kelimeleri aratılmış olup, 1983 ile 2023 yılları arasında ortaokul fizik eğitimi alanında yayımlanan 910 makale incelenmiştir. Çalışmada yayınların nicel analizi ile konu modellemeyi birleştiren karma yöntemli bibliyometrik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmamızda bibliyometrik analiz için R paketleri Bibliometrix R (sürüm R 4.3.0) ve Biblioshiny (sürüm 1.7.5), konu modelleme için Python tabanlı veri madenciliği araç seti Orange Data Mining kullanılmıştır. Bibliyometrik analiz sürecinde yayınların genel görünümü, yıllara göre dağılımı, anahtar kelime gelişimi ile yazarların, ülkelerin, kurumların ve dergilerin katkıları ele alınmıştır. Konu modelleme kapsamında ise ortaokullarda fizik eğitimi üzerine yayınlanan makalelerde öne çıkan konular ve bu konuların zaman içinde değişimi ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular neticesinde; ortaokul fizik eğitimi yayın sayısının 2023 yılında en yüksek sayıya ulaştığı, atıf sayısı açısından ise 2001 yılında 79 atıf sayısıyla en yüksek değere ulaşıldığı, 2000-2002 yılları arasında çalışmaların toplam atıf sayısı açısından zirve yaptığı tespit edilmiştir. Ortaokul fizik eğitimi alanında en fazla kullanılan anahtar kelimelerin fizik eğitimi, fen eğitimi, fizik, olduğu görülmüştür. Bununla birlikte ortaokul fizik eğitimi alanında en üretken yazarın“Kelly A”, en etkin ülkenin ABD, en üretken üniversitenin Utrecht Üniversitesi, en çok yayın yapan derginin“International Journal of Science Education”olduğu belirlenmiştir. Konu modelleme sonucunda dokuz ana konu belirlenmiş olup,“Öğrenci Performansı ve Ölçme-Değerlendirme”,“Fizik Eğitiminde Öğretim Yöntemleri”, konuları en yüksek orana sahiptir. Yapılan bu araştırma, ortaokul fizik eğitimi alanındaki çalışmaları, bibliyometri ve konu modelleme yöntemleri ile inceleyerek alanın genel profilini ortaya koyması açısından değerlidir. Bu yönüyle araştırma, ortaokul fizik eğitimi alanında araştırma yapacak bilim insanlarına yön verici olup, literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine articles related to physics education in middle schools found in the WoS and Scopus databases and to determine their profile in terms of bibliometric parameters and subject modeling. Within this scope, the keywords“secondary school physics”and“physics education”were searched in the WoS and Scopus databases, and 910 articles published in the field of secondary school physics education between 1983 and 2023 were examined. The study used a mixed-method bibliometric approach combining quantitative analysis of publications with topic modeling. For bibliometric analysis, we used the R packages Bibliometrix R (version R 4.3.0) and Biblioshiny (version 1.7.5), and for topic modeling, we used the Python-based data mining toolkit Orange Data Mining. The bibliometric analysis process examined the general overview of publications, their distribution by year, keyword development, and the contributions of authors, countries, institutions, and journals. In terms of topic modeling, the analysis revealed the prominent topics in articles published on physics education in middle schools and how these topics changed over time. The findings revealed that the number of publications on middle school physics education reached its highest level in 2023, while the number of citations peaked in 2001 with 79 citations. It was also determined that the total number of citations reached its peak between 2000 and 2002. The most frequently used keywords in the field of middle school physics education were found to be physics education, science education, and physics. In addition, it was determined that the most prolific author in the field of middle school physics education was“Kelly A,”the most active country was the US, the most prolific university was Utrecht University, and the journal with the most publications was the International Journal of Science Education. As a result of topic modeling, nine main topics were identified, with“Student Performance and Assessment”and“Teaching Methods in Physics Education”having the highest rates. This study is valuable in that it examines research in the field of middle school physics education using bibliometric and subject modeling methods, thereby revealing the general profile of the field. In this respect, the study provides guidance to researchers conducting research in the field of middle school physics education and contributes to the literature.