Okul öncesi öğretmen adaylarının örüntü kavramına yönelik hazırladıkları oyun etkinliklerinin incelenmesi
Early childhood pre-service teachers' play activities prepared for the concept of pattern
- Tez No: 961681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmen adaylarının örüntü kavramına yönelik hazırladıkları oyun etkinliklerini; örüntü türü, örüntü düzeyi, örüntü temsil biçimi ve oyun türü açısından incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç kapsamında amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak araştırma grubu belirlenmiştir. Araştırma grubunu, Karadeniz Bölgesinde yer alan bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 53 okul öncesi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı olarak durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının hazırlamış olduğu etkinlik planları ve video kayıtları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemine göre analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre, okul öncesi öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun (f=51) tekrar eden örüntü türünü kullandığı, yalnızca birkaçının (f=2) hatalı örüntü kullandığı tespit edilmiştir. Örüntü yapıları incelendiğinde öğretmen adaylarının en çok AB örüntüsünü (f=31) tercih ettikleri görülmüştür. Örüntü düzeyleri açısından en çok tercih edilen düzeyin örüntüyü kopyalama (f=32) olduğu, en az tercih edilen düzeyin ise tekrar eden birimi bulma (f=2) olduğu belirlenmiştir. Örüntülerin temsil biçimi incelendiğinde en yaygın kullanılan biçimin renk temsili (f=35) olduğu, buna karşılık en az kullanılan temsil biçiminin hareket temsili (f=1) olduğu görülmüştür. Oyun türleri açısından ise öğretmen adaylarının en çok rekabete dayalı oyun türünü (f=35) tercih ettikleri, yapı inşa oyununa ise en az (f=1) yer verdikleri bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the game activities prepared by pre-service preschool teachers for the concept of patterns, analyzing them in terms of pattern type, pattern level, mode of representation, and game type. For this purpose, the research group was determined using a purposeful sampling method. The participants consisted of 53 pre-service preschool teachers studying at a state university in the Black Sea Region. This research was designed as a case study based on a qualitative research approach. Activity plans and video recordings prepared by the pre-service teachers were used as data collection instruments. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. According to the findings of the study, the vast majority of pre-service preschool teachers (f=51) used the repeating pattern type, while only a few (f=2) used incorrect patterns. An examination of the pattern structures revealed that the AB pattern was the most frequently preferred (f=31). In terms of pattern levels, the most chosen level was“copying a pattern”(f=32), whereas the least chosen was“finding the repeating unit”(f=2). Regarding the modes of representation for patterns, the most common was color representation (f=35), while the least used was movement representation (f=1). Finally, concerning game types, it was found that the pre-service teachers most frequently preferred competitive games (f=35), and least frequently incorporated construction play (f=1).