Ortaokul düzeyinde çevre eğitimi ile ilgili yapılan makalelerin bibliyometrik ve metin madenciliği analizi
Bibliometric and text mining analysis of articles on environmental education at the middle school level
- Tez No: 961684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, ortaokul düzeyinde çevre eğitimine yönelik yayınları bibliyometrik ve metin madenciliği yöntemleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çevre eğitimi, bireylerde çevresel bilinç geliştirmeyi ve sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları kazandırmayı hedeflerken; fen eğitimiyle birlikte ele alındığında, öğrencilere çevresel sorunları bilimsel temellerle değerlendirme becerisi kazandırmaktadır. Özellikle ortaokul dönemi, hem çevre hem de fen eğitiminin bütüncül olarak verilebileceği kritik bir gelişim evresidir. Bu nedenle, bu alandaki akademik çalışmaların sistematik olarak analiz edilmesi, mevcut eğilimlerin anlaşılması açısından önemlidir. Bu kapsamda, Web of Science (WoS) ve Scopus veri tabanlarından elde edilen 586 makale, ilk olarak bibliyometrik analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, çevre eğitimi alanında ortaokul düzeyindeki yayınların yıllar içinde istikrarlı bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yayın başına düşen atıf sayıları alanın bilimsel etkisini yansıtırken, anahtar kelime analizlerinde“çevre eğitimi”,“sürdürülebilirlik”ve“eğitim”gibi kavramlar öne çıkmıştır. İş birliği analizleri, ABD, Almanya, Brezilya ve İsveç gibi ülkelerin yanı sıra Porto, Clemson ve Hacettepe gibi üniverselerin çevre eğitimi literatüründe önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca yazar üretkenliği, atıf düzeyleri ve dergi dağılımları gibi ölçütler aracılığıyla çevre eğitimi araştırmalarının yapısal özellikleri belirlenmiştir. Bibliyometrik bulgulara ek olarak, çalışma kapsamında metin madenciliği tekniklerinden Latent Dirichlet Allocation (LDA) yöntemiyle konu modelleme analizi gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, belgelerde yer alan gizli tematik yapıları ortaya çıkarmak için kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda en anlamlı modelin 13 ana tema etrafında toplandığı belirlenmiştir. Bu temalar arasında iklim değişikliği, karbon ayak izi, sürdürülebilirlik eğitimi, öğrenci tutumları, çevresel farkındalık, geri dönüşüm uygulamaları, yerel çevre sorunları, ekolojik ayak izi, çevre dostu davranışlar, disiplinler arası öğretim ve okul temelli çevre etkinlikleri gibi başlıklar öne çıkmaktadır. Zaman içindeki dağılım incelendiğinde, özellikle iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konularının son yıllarda hızla yükseldiği; davranışsal ve farkındalık temelli çalışmaların ise daha kalıcı bir eğilim gösterdiği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, çevre eğitimi alanında ortaokul düzeyinde yapılan araştırmaların nicel ve nitel yapısını derinlemesine inceleyerek; fen ve çevre eğitimi alanlarında, araştırmacılara, eğitim politikası geliştiricilere ve uygulayıcılara yön gösterici bir literatür haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine publications on environmental education at the middle school level through bibliometric and text mining methods. Environmental education seeks to develop environmental awareness and foster sustainable living habits in individuals; when combined with science education, it equips students with the ability to evaluate environmental issues based on scientific foundations. The middle school period is a critical developmental stage where environmental and science education can be delivered holistically. Therefore, a systematic analysis of academic studies in this field is important for understanding current trends. Within this scope, 586 articles obtained from the Web of Science (WoS) and Scopus databases were first evaluated using bibliometric analysis methods. The findings reveal a steady increase in publications on environmental education at the middle school level over the years. Citation counts per publication reflect the scientific impact of the field, while keyword analyses highlighted concepts such as“environmental education,”“sustainability,”and“education.”Collaboration analyses indicate that countries including the United States, Germany, Brazil, and Sweden, as well as universities such as Porto, Clemson, and Hacettepe, play significant roles in the environmental education literature. Moreover, structural characteristics of environmental education research were determined through metrics such as author productivity, citation levels, and journal distributions. In addition to bibliometric findings, topic modeling analysis was conducted using Latent Dirichlet Allocation (LDA), a text mining technique employed to uncover latent thematic structures within the documents. The analysis identified 13 main themes, including climate change, carbon footprint, sustainability education, student attitudes, environmental awareness, recycling practices, local environmental issues, ecological footprint, environmentally friendly behaviors, interdisciplinary teaching, and school-based environmental activities. Temporal distribution analysis showed that climate change and sustainability topics have risen sharply in recent years, while behavioral and awareness-based studies exhibit a more stable trend. In conclusion, this study offers an in-depth quantitative and qualitative examination of research on environmental education at the middle school level, providing a literature map that guides researchers, education policymakers, and practitioners in the fields of science and environmental education.