Dijital çağda siber güvenlik ve istihbarat: Riskler ve stratejik yaklaşımlar
Cybersecurity and intelligence in the digital age: Risks and strategic approaches
- Tez No: 961685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, dijital dönüşümün hızla ilerlediği çağımızda, siber güvenlik ve siber istihbaratın stratejik önemini ele almaktadır. Dijitalleşme süreci, bireylerden devletlere kadar tüm yapıları dönüştürürken, beraberinde yeni tehditleri ve güvenlik açıklarını da getirmektedir. Bu bağlamda çalışma, dijital dönüşümün bileşenleri olan büyük veri, yapay zeka, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve dijital inovasyon gibi unsurların, siber güvenlik ve istihbarat üzerindeki etkilerini kapsamlı şekilde incelemektedir. Ayrıca, Endüstri 4.0 ile birlikte artan dijitalleşmenin, siber saldırı biçimlerini nasıl evrimleştirdiği ve yapay zekanın bu tehditlere karşı sunduğu çözümler analiz edilmiştir. Tezde, siber güvenliğin ve siber istihbaratın ulusal güvenlikteki yeri vurgulanarak, dijital dönüşüm sürecinde kamu alanlarında karşılaşılan güvenlik zorluklarına da değinilmiştir. Çalışma sonucunda, dijitalleşme ile birlikte değişen tehdit yapısına karşı kapsamlı, esnek ve yenilikçi güvenlik stratejileri geliştirmenin önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the strategic importance of cybersecurity and cyber intelligence in an era marked by rapid digital transformation. As digitalization reshapes individuals, institutions, and states, it also introduces new threats and security vulnerabilities. Within this context, the study comprehensively explores how key components of digital transformation—such as big data, artificial intelligence, the Internet of Things, cloud computing, and digital innovation—impact cybersecurity and intelligence operations. The thesis also analyzes how digitalization driven by Industry 4.0 has evolved cyberattack methods and how artificial intelligence contributes to countering these threats. Furthermore, the research highlights the role of cybersecurity and cyber intelligence in national security, addressing the security challenges faced in public domains during the digital transformation process. The study concludes by emphasizing the need for comprehensive, adaptive, and innovative security strategies to respond effectively to the changing threat landscape brought by digitalization.