Ortaokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of 21st century skills of secondary school students according to various variables
  1. Tez No: 961697
  2. Yazar: BİLGE SEÇİL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine ne ölçüde sahip olduklarını ve bu becerilerin belirli değişkenler doğrultusunda ne düzeyde farklılık gösterdiğini analiz etmeyi hedeflemektedir. Veri toplamak için karma yöntem kullanılmış; nicel ve nitel veriler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çalışmanın nicel çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Sakarya ilinde öğrenim gören resmi ve özel ortaokullardaki 3522 öğrenci oluşturmaktadır. Nitel boyutta ise durum çalışması deseni benimsenmiş ve veri toplama sürecinde kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, farklı ortaokullardan, farklı sınıf seviyeleri ve okul türlerini temsil eden 15 öğrenciyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel verilerine dayalı bulgularına göre, öğrenciler genel olarak 21. yüzyıl becerilerine orta düzeyde yeterlilik sergiledikleri görülmüştür. Cinsiyet, okul öncesi eğitim alma, sınıf seviyesi, sosyal faaliyetlere katılım durumu değişkenlerine bağlı olarak öğrenciler arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel bulgularına göre öğrencilerin problem çözme, iletişim, iş birliği, uyum ve adaptasyon, teknoloji kullanımı, bilgi okur-yazarlığı ve öğrenme becerilerine ilişkin olumlu kişisel algılara sahip olduğu; yaratıcı düşünme becerisi için ise olumsuz yönde kişisel algıya sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze the extent to which middle school students have 21st century skills and the level to which these skills differ according to certain variables. A mixed method was used to collect data; quantitative and qualitative data were evaluated separately. The quantitative study group of the study consists of 3522 students studying in public and private middle schools in the province of Sakarya in the 2023-2024 academic year. In the qualitative dimension, a case study design was adopted, easily accessible case sampling was used in the data collection process. In this direction, interviews were conducted with 15 students from different middle schools, representing different grade levels and school types. According to the findings based on the quantitative data of the research, it was seen that the students generally exhibited moderate proficiency in 21st century skills. It was observed that there were statistically significant differences among the students depending on the variables of gender, receiving pre-school education, grade level, and participation in social activities. According to the qualitative findings of the research, the students had positive personal perceptions regarding problem solving, communication, cooperation, harmony and adaptation, use of technology, information literacy and learning skills; It was observed that they had a negative personal perception for creative thinking skills.