Çağdaş yönetim yaklaşımlarının otobüs işletmelerinde uygulama olanakları
The Application apportunities of comtempory management approaches in intercity bus business
  1. Tez No: 96169
  2. Yazar: GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ ÇAĞDAŞ YÖNETİM YAKLAŞIMLARININ ŞEHİRLERARASI OTOBÜS İŞLETMELERİNDE UYGULAMA OLANAKLARI Gökben B AYRAMOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2000 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Ulaştırma, bir yarar sağlamak amacıyla, insanların ve ürünlerin, uygun ve ekonomik bir biçimde yer değiştirmesidir. Ulaştırma, bu işlevini; boru hattı, deniz, hava, demir ve karayolu taşımacılığı alt sistemleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Türkiye'nin ulaştırma sistemi incelendiğinde, karayollarının tartışılmaz bir üstünlüğü olduğu görülmektedir. Türkiye'de yolcu taşımacılığının %95'i, karayolları ile; bu oranın büyük bir kısmı ise, otobüslerle yapılmaktadır. Ulaştırma sistemi içindeki sahip olduğu bu büyük paya rağmen, otobüsle yolcu taşımacılığı, küçük ve aile işletmesi olarak tanımlanan ve geleneksel yönetim yaklaşımları ile yönetilen işletmeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, çağdaş yönetim yaklaşımlarının ışığında, şehirlerarası otobüs işletmelerinin yönetim yapılan incelenecek ve uygulamadaki eksiklikler ortaya konarak; bu konuda alınması gereken önlemleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation is replacing of people and products in economic manner for the target of benefition. Transportation do this duty with help of pipe line, sea, air, railway and motorway transfer which are called sub-system of transportaion. When the transportation system of Turkey is examined, it is seen that motorway has an unargumantative dominance. In Turkey, %95 percent of passenger transfer is done by busses. Althoug having such a big parcentenge in transportation system, passenger transfer by busses are done by the agencies, which are defined as small and family agency and are managed by the traditional management approaches. In this study, management construction of internal travel agencies will be examined under the control of modern management approaches and the absences in applying will be considered then the measures that are needed to be will be observed.