1980 sonrası Uzak Doğu Asya Ülkeleri ve Türkiye'de dış ticaretin serbestleştrilmesi
Liberalization of foreign trade in Far East Asian Countries and Türkiye after 1980
  1. Tez No: 922923
  2. Yazar: YILDIZ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bir ülkenin dış ticaretinde, genellikle, ithal ikameci-korumacı strateji veya ihracata yönelik sanayileşme stratejisi uygulanır. Merkantilizm, ithal ikameci strateji ve ihracata yönelik stratejinin bir arada uygulanmasından yana olup ithalatın mümkün olduğu kadar az, ihracatın da mümkün olduğu kadar fazla olmasına önem verir. Merkantilizme karşı şekillenen liberalizm ise dış ticarette serbestleşmeden yana olmuştur. Dış ticareti serbestleştirmenin ülke ekonomisi üzerinde olumlu etkiler olduğuna yönelik, liberal doktrinin ortaya çıkmasından günümüze kadar, iyimser bir yaklaşım sözkonusudur. Liberal doktrinde, dış ticareti serbestleştirmenin büyümeyi olumlu şekilde etkilediği düşünülür. İkinci Dünya savaşı'nın sona ermesinden günümüze kadar geçen otuz yıllık süre içerisinde, Uzak Doğu Asya ülkeleri dış ticarette uyguladıkları politikalarla,“Uzak Doğu Asya Mucizesi”ni yaratmışlardır. Çoğu gözlemciye göre,“Uzak Doğu Asya Mucizesi”dış ticarette serbestleşme sonucunda gerçekleşmiştir. Uzak Doğu Asya Ülkelerinde Dış Ticaretin Serbestleştirilmesini kapsayan bu çalışmanın amacı kısaca şöyle özetlenebilir. Uzak Doğu Asya ülkelerinin, dış ticareti serbestleştirme politikaları uygulayarak, ekonomik büyüme göstergelerini iyileştirmelerinin ardındaki“belirleyici koşulları”aydınlatmaya çalışmak. Diğer taraftan, bazı dönemlerde ara vermiş olmakla Uzak Doğu Asya ülkeleri ile hemen hemen aynı dönemde dış ticareti serbestleştirme politikası uygulayan Türkiye'nin ekonomik büyüme göstergelerini iyileştirememesine neden olan koşulları ve uygulama hatalarını belirlemeye çalışmak. Çalışmanın sonucunda, Uzak Doğu Asya ülkelerinin dış ticarette nispi anlamda bir serbestleşmeye sahip oldukları, ancak bunun yanında istikrarlı bir siyasi yapıya sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin ise çok partili sistem uygulamasına geçtiği 1950'den günümüze kadar siyasi istikrarı sağlayamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a country's foreign trade, usually, import subtitution strategy or export- oriented strategy is being applied. Mercantilism, had advocated that both, import- subtitution and export oriented strategies must be applied at the same period. On the other side, mercantilism, also, had advocated export should be high as much as possible and import low as much possible. Liberalism doctrin which arised against mercantilism, advocated liberalisation of foreign trade. There have been an optimistic approach that, liberalisation of foreign trade have positive effect on economy of a country, from arising of liberalism until our days. It is thought that in liberalism doctrin, liberalisation of trade effects the economic growth in a positive way. After ending the second world war until our days, in thirty years, Far East Asia countries have created“Far East Aisa Miracle”. According most observers,“Far East Aisa Miracle”has been successed by liberalisation of foreign trade. The focus of study which comprises liberalisation of foerign trade in Far East Aisa countries can be summarized like this: Trying to clarify“determined conditions”that caused improved economic growth indicators, by applying liberalisation of foreign trade policy. On the other side, trying to determine the applying mistakes and conditions that cause Turkey couldn't improve economic growth indicators. At the end of the study, we concluded that, Far East Aisa countries have relatively trade liberalisation, but they have stabilty in politic structure. Turkey, hasn't provided politic stability, from 1950's the date which multi-party system has been started, until our days.