Sanatta ölüm teması ve seramik sanatına yansımaları
The theme of death in art and its reflections on ceramic art
- Tez No: 961763
- Danışmanlar: DOÇ. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ölüm insanlık için her zaman anlaması güç ve boşlukta kalan bir kavram olmuştur. Yaşamın sona ermesi gerçeği ile yüzleşemeyen insanlar, her dönemde, ölümden kaçma yolları aramışlardır. Bu yollar dönemin özelliklerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ölümün insan hayatına etkisi çok yönlü olduğu gibi sanat anlayışına da etkisi de bir o kadar çok yönlülük barındırmaktadır. Ölümün bu çözülemeyen yapısı, biyolojinin, dinin, felsefenin, sosyolojinin, arkeolojinin, psikolojinin ve sanatın araştırma kapsamına girmektedir. Nitekim, ölümü tüm yönleriyle bir bütün olarak algılayabilmek için diğer sosyal bilim dallarının ölüme bakış açılarını bilmek gerekmektedir. Özellikle de sanat yapısındaki ölüm temasını algılayabilmek için diğer alanlarla iş birliği içinde olunması önemlidir. Ölüm kavramını idrak edebilmek için seramiğin kullanım alanları olan ritüel nesneleri, mezarları, ölüm ötesindeki tasvirleri incelemek gerekmektedir. Seramik, ölüm imgesini farklı yöntemler ile yansıtmaya çalışmaktadır. Kendi varlıklarının bir gün ölüm ile karşılaşıp sona ereceğini düşünen insanlar, zaman içerisinde bu düşüncelerinden farklı olarak sanatları ile ölümsüzlük yakalama düşüncesine geçiş yapmıştır. Bu açıdan sanatın her alanında ölüm temasının işlenmesi olağan bir durum olarak görülmektedir. Sanat dünyasında, seramik sanatının ölüm yansımaları oldukça geniş bir çerçevede sunulmaktadır. Bu çalışma bünyesinde de seramik sanatındaki ölüm teması irdelenmektedir. Seramik sanatı, ölüm temasını ele alan bir sanat dalı olmakla birlikte içinde barındırdığı derin anlamlar, ölüm kavramının seramikteki yerini zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Death has always been a difficult and void concept for humanity. Unable to confront the reality of life's end, people have sought ways to escape it throughout history. These ways can vary depending on the specifics of the era. Just as death has a multifaceted impact on human life, its impact on the understanding of art is equally multifaceted. This unsolved nature of death falls within the scope of research in biology, religion, philosophy, sociology, archaeology, psychology, and art. Indeed, to fully grasp death in all its aspects, it is necessary to understand the perspectives of other social sciences. Collaboration with other disciplines is particularly crucial for understanding the theme of death in art.To grasp the concept of death, it is necessary to examine the ritual objects, tombs, and depictions of the afterlife, which are the areas where ceramics are used. Ceramics attempt to reflect the image of death in different ways. People who believed that their existence would one day end with death, over time, shifted from this belief to the idea of achieving immortality through their art. Therefore, the use of the theme of death in all art forms is considered commonplace. In the art world, the reflections of death in ceramic art are presented within a very broad framework. This study examines the theme of death in ceramic art. While ceramic art is an art form that addresses the theme of death, its profound meanings enrich the concept of death in ceramics.