Pieter Bruegel resimlerinde maneviyat ve hiçlik
In Pieter Bruegel's paintings: Spirituality and nihilism
  1. Tez No: 961779
  2. Yazar: ERKAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rönesans konu edildiğinde genellikle akla ilk önce İtalyan Rönesansı gelir; oysa 15. yüzyılda kıta Avrupa'sının kuzeyinde yaşanan dinamikler de eşzamanlı olarak toplumsal dönüşümlerle her alanda köklü değişimlere neden oluyor, Kuzey Rönesansı'nı şekillendiriyordu. Köken itibarıyla aynı entelektüel tohumdan beslense de Kuzey Rönesansı, yirminci yüzyıl kapitalizminin siyasi, ticari, sanatsal hatta dini öncüllerini oluşturan dalları filizlendiriyordu. İtalyan çağdaşının aksine mistisizme daha çok yönelen ve örtük bir sembolizm geliştiren Kuzey Rönesansı, meslek örgütlenmesinden sanatçı mesenliğine, yaşamın gerçekliğini kavrayıştan bunu fikri ve sanatsal olarak ifade edişe dek pek çok alanda ciddi farklılıklar gösteren bir kültür dünyasını inşa ediyordu. Kuzey Rönesansı'nın önemli temsilcileri arasında yer alan Jan van Eyck, Robert Camling, Hans Memling, Albrecht Dürer, Pieter Bruegel, Hieronyms Bosch ve Hans Holbein gibi isimlerin öncülüğünde gelişen bu sanat üslubu içerisinde özellikle Pieter Bruegel'in, alegorik anlatımı ustalıkla kullanarak sadece güzel manzaralar çizen bir ressam olma gayesinde değil, aynı zamanda derin toplumsal eleştiriler yapan bir sanatçı olduğu görülür. Bruegel, resimlerinde özellikle insan doğasının zayıflıklarını, dönemin dinî ve politik yozlaşmasını, bireysel hırsları ve tarihsel olayları alegorik bir dille işlediği yapıtları ile dikkat çekiyordu. Kuzey Rönesansı ve Pieter Bruegel Resimlerinde Maneviyat ve Hiçlik başlıklı bu tez çalışması içindekiler, ön söz ve giriş dışında üç bölüm başlığı altında hazırlandı. Bölümler Pieter Bruegel biyografisi, Bruegel yapıtlarının kodları ve indeksi ile kaynakça dizininden ibarettir. Pieter Bruegel resimlerinin incelendiği bu araştırmada Kuzey Rönesansı'nında öncü isimlerinden olan sanatçının eskiyi terk ederek“yeniden doğuş”yaşayan Avrupa'da genel olarak sanatın bu dönemdeki yapılanmasına da değinilmiş olacak. Ortaçağ sonrası batı sanatında sıklıkla görülen Antik Yunan ve Roma Mitolojisi kompozisyonları yaşamın gerçekliğinden ne kadar uzaksa Bruegel yapıtları tam tersi o kadar yaşamın gerçekliğini yansıttığı konuları işlemiştir. Rönesans dönemi denildiğinde akıllara gelen simetri, anatomi, perspektif gibi kavramlar kuzeyde yerini detay, ayrıntı-gerçekçilik, duvar halıları, kıyafet desenleri ve en önemlisi sembol ve ifade kavramlarına bırakmıştır. Kuzey Avrupa'da yağlıboya kullanımı, dini gelişmeler ve ticaretin artması sonucunda, sanatçılar keskin detaylara, natüralizme ve doğru perspektife sahip, yoğun bir gerçeklik içeren imgeler oluşturdular. Eserlerde tema olarak; dindarlık ve dürüstlük, sadakat vurgulanırken günlük yaşamın önemine de dikkat çekildiği görülür.
Özet (Çeviri)
When the Renaissance is discussed, the Italian Renaissance often comes to mind first; however, the dynamics experienced in northern continental Europe in the 15th century simultaneously led to radical changes in every field through social transformations, shaping the Northern Renaissance. Although nourished by the same intellectual roots, the Northern Renaissance also sprouted branches that would become the political, commercial, artistic, and even religious antecedents of twentieth-century capitalism. Unlike its Italian contemporaries, the Northern Renaissance, which gravitated more toward mysticism and developed an implicit symbolism, was building a cultural world marked by significant differences in many areas, from professional organization to artistic practice, from understanding the reality of life to its intellectual and artistic expression. This artistic style, which developed under the leadership of prominent figures of the Northern Renaissance, such as Jan van Eyck, Robert Camling, Hans Memling, Albrecht Dürer, Pieter Bruegel, Hieronymus Bosch, and Hans Holbein, reveals that Pieter Bruegel, in particular, through his masterful use of allegorical narrative, not only aimed to paint beautiful landscapes but also to offer profound social critique. Bruegel's paintings were particularly notable for his allegorical portrayals of the frailties of human nature, the religious and political corruption of the period, individual ambitions, and historical events. The contents of this thesis, titled“Spirituality and Nothingness in the Paintings of the Northern Renaissance and Pieter Bruegel,”are organized into three sections, excluding a preface and introduction. These sections consist of a biography of Pieter Bruegel, a code and index of Bruegel's works, and a bibliographical index. This study, examining the paintings of Pieter Bruegel, a leading figure in the Northern Renaissance, will also explore the general restructuring of art in Europe during this period, a period marked by a“rebirth”of the past by the artist. While the compositions of Ancient Greek and Roman Mythology, often seen in post-medieval Western art, were far removed from the reality of life, Bruegel's works, on the contrary, addressed themes that reflected the reality of life. Concepts like symmetry, anatomy, and perspective, which come to mind when the Renaissance is mentioned, gave way in the north to detail, realism, tapestries, clothing patterns, and, most importantly, symbols and expression. As a result of the use of oil paint, religious developments, and the growth of trade in Northern Europe, artists created images with sharp details, naturalism, and accurate perspective, imbued with intense realism. The themes in his works emphasize piety, honesty, and loyalty, while also highlighting the importance of everyday life.