Türkiye'de yazılı basından dijital medyaya evrilme sürecinde politik bağlamda bir örnek olarak Milliyet gazetesi
The case of Milliyet newspaper in the political context in the process of evolving from traditional press to digital media in Turkey
  1. Tez No: 961801
  2. Yazar: M. FİSUN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
1950 yılından bu yana hem dünya hem de Türk basınında ekonomik, politik, teknolojik, toplumsal, kültürel değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Yetmiş beş yıla yaklaşan bu uzun zaman diliminde gerçekleşen olayların yansımaları çok fazla alanda görülmüştür. Bu gelişmelerin en baş döndürücü olanı ve en etkilisi, tüm dünyayı etkisi altına alan dijitalleşme olmuştur. En fazla yayıncılık alanında yansımalarını gördüğümüz bu olgu, dünyanın her köşesine neredeyse eşzamanlı olarak yayılmıştır. Dijital medya kavramı artık yaşamımızın en büyük bölümünü kaplayan, vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu çalışmada, mercek altına aldığımız Milliyet gazetesi kurulduğu 1950 yılından bu yana, yukarıda sözünü ettiğimiz bütün süreçlere tanıklık etmiştir. Çalışmamızda, Türkiye'de çok partili demokratik sisteme geçiş sürecinden günümüze (1950-2025) yazılı basının dijital medyaya evrilimi ele alınırken örneklem olarak alınan Milliyet'in bu süreçte aldığı rol, politik izdüşümler üzerinden değerlendirilmiştir. Veri toplama tekniği olarak literatür tarama yöntemi kullanılmış ve bu amaçla Milliyet gazetesi arşivi incelenmiştir. Bu süreçte yaşanan dijital devrim göz önünde bulundurularak, elektronik kaynaklara da geniş biçimde yer verilmiştir. Üzerinde çalışılan dönem boyunca gazete manşetleri ve köşe yazıları taranarak değerlendirmelere bu şekilde varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1950, when the multi-party political system was adopted in Turkey, there have been great economic, political, technological, social and cultural changes and transformations both in the world and in the Turkish press. The most important of the phenomena that emerged as a result of the events that took place in this long period of more than seventy years was digitalization, which affected the whole world. This phenomenon, which is mostly reflected in the field of publishing, has led the whole world to experience this process almost simultaneously, and the concept of digital media has become increasingly widespread. Milliyet newspaper, which we examined in our study, has closely witnessed the history of Turkish Democracy since the first day it was founded. In the process of more than seventy years since 1950, it has been one of the leading newspapers in the process of formation, change and transformation of facts, events and values in the Turkish print media. In our study, the process of evolution of print media into digital media from the transition to the multi-party democratic system in Turkey to the present day (1950-2025) was examined through political projections on Milliyet newspaper. Literature review method was used as a data collection technique and Milliyet newspaper archive was used for this purpose. Considering the digital revolution experienced in this process, electronic resources have also been widely included. Newspaper headlines and columns were scanned during the long period under consideration and evaluations were reached in this way.