ABD ulusal güvenlik politikalarında stratejik iletişim: Bush ve Obama dönemlerinin karşılaştırmalı tematik analizi
Strategic communication in US national security policy: A comparative thematic analysis of the Bush and Obama eras
- Tez No: 961809
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bilgiye erişimin ve yayılmanın hızlandığı bir çağda stratejik iletişim hayati bir rol oynamaktadır. Özellikle ulusal güvenlik politikaları bağlamında doğru mesajları, doğru kitlelere ulaştırmak, anlaşılmak ve algıları şekillendirmek bütüncül bir şekilde hareket edilmesi gereken bir süreçtir. Bu anlamda stratejik iletişimden söz edilirken anlaşılması gereken kavram, tanım ve çerçeve önem arz etmektedir. Dahası söylem ve eylem uyumunun reel politik süreçte nasıl işletildiği de stratejik iletişim politika ve uygulamaları nezdinde görülmesi gereken bir diğer temel noktadır. Stratejik iletişim kavramının tanımı, ulusal güvenlik politikaları bağlamında bileşenleri ve Amerika Birleşik Devletleri bağlamında tarihsel süreç içerisindeki ilk uygulamaları bu çalışmanın ana konuları arasında yer almaktadır. Stratejik iletişim kavramının ABD nezdinde nasıl tanımlandığı ve anlaşıldığının resmi belgeler üzerinden tespit edilmesi kavramın arka planını net bir şekilde ortaya koyacaktır. Teorik çerçevenin belirlenmesi sonrasında uygulama evresine nasıl yansıdığı da çalışmanın bir diğer konusunu oluşturmaktadır. Bu anlamda birbirini takip eden iki Başkanlık dönemi ve benzer operasyonlarda belirlenen temalar üzerinden karşılaştırma yapılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın bulguları, stratejik iletişimin öncelikli olarak ulusal güvenlik kaygıları etrafında yapılandığını, söylemsel düzeyde demokrasi, insan hakları ve kamu diplomasisi gibi değerlere vurgu yapılmasına karşın, uygulamada bu değerlerin sıklıkla pragmatik çıkarlar ve tehdit algıları karşısında geri planda kaldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Strategic communication plays a vital role in an era of accelerated access and dissemination of information. Especially in the context of national security policies, delivering the right messages to the right audiences, being understood and shaping perceptions is a process that requires a holistic approach. In this sense, the concepts, definitions and framework that need to be understood when talking about strategic communication are important. Moreover, how the harmony of discourse and action is operated in the real political process is another fundamental point to be considered in terms of strategic communication policies and practices. The definition of the concept of strategic communication, its components in the context of national security policies and its first applications in the context of the United States in the historical process are among the main topics of this study. Determining how the concept of strategic communication is defined and understood by the USA through official documents will clearly reveal the philosophy of the concept. After determining the theoretical framework, how it is reflected in the implementation phase is another subject of the study. In this sense, it is aimed to make comparisons based on the themes identified in two successive presidential terms and similar operations. The findings of the study reveal that strategic communication is primarily structured around national security concerns. While values such as democracy, human rights, and public diplomacy are emphasized at the discursive level, in practice, these values are often relegated to the background in favor of pragmatic interests and perceived threats.