Elektrikli araçların elektrik tüketimini karşılama potansiyeli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla entegrasyonu
Potential of meeting electric vehicle electricity demand and integration with renewable energy sources
- Tez No: 961865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Elektrikli araçlar (EA'lar), küresel enerji dönüşümünün ve sürdürülebilir ulaşım politikalarının merkezinde yer alan yenilikçi çözümlerden biridir. Bu çalışma, Türkiye'de elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte oluşacak enerji talebi artışını, bu talebin yenilenebilir enerji kaynakları ile nasıl dengelenebileceğini ve enerji altyapısına olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, elektrikli araçların teknik yapısı, batarya teknolojileri, şarj altyapısı ve enerji tüketimi gibi çok boyutlu unsurlar detaylı olarak Matlab/Simulink modelinde analiz edilmiştir. Ayrıca, Türkiye özelinde 2030, 2040 ve 2050 yılları için farklı senaryolara dayalı enerji tüketimi projeksiyonları geliştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, elektrikli araçların enerji verimliliği açısından içten yanmalı motorlara kıyasla ciddi avantajlar sunduğunu ve karbon emisyonlarının azaltılmasına önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Ancak bu dönüşümün enerji altyapısına getirdiği yüklerin yönetilebilmesi için şarj altyapısının yaygınlaştırılması, akıllı şebeke çözümlerinin uygulanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunun güçlendirilmesi gerekmektedir. Simulink ortamında oluşturulan senaryo tabanlı modellerle yapılan analizlerde, kötümser senaryoda bile elektrikli araçların yıllık elektrik talebinde belirgin bir artışa neden olacağı ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca, elektrikli araçların yaygınlaştırılmasının yalnızca bir ulaşım dönüşümünü değil, aynı zamanda enerji sistemlerinde köklü bir yapısal değişimi de zorunlu kıldığı vurgulanmaktadır. Türkiye örneğinde, elektrikli araç sayısındaki artışın enerji altyapısına etkilerinin yönetilebilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunun hızlandırılması, şarj altyapısının stratejik biçimde yaygınlaştırılması ve politika yapıcıların bu dönüşüm sürecini destekleyici adımlar atması gerektiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, yapılan analizler ve senaryo modellemeleri göstermektedir ki, Türkiye'de elektrikli araç sayısındaki artışın enerji altyapısına olan etkisi ancak kapsamlı planlama ve yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin entegrasyonu ile yönetilebilir. Simulink tabanlı projeksiyonlar, kötümser, orta ve iyimser senaryolarda, güneş ve rüzgâr enerjisinin uygun kurulumlarla elektrikli araçların önemli bir kısmının enerji ihtiyacını karşılayabileceğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda elektrikli araçların yaygınlaştırılması ve bu araçların yenilenebilir enerji sistemleriyle entegrasyonu kritik bir stratejik öncelik olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) are among the innovative solutions at the heart of the global energy transition and sustainable transportation policies. This study aims to examine the increase in energy demand resulting from the widespread adoption of electric vehicles in Turkey, how this demand can be balanced with renewable energy sources, and the implications for the national energy infrastructure. The research provides a comprehensive analysis of EVs in terms of technical structure, battery technologies, charging infrastructure, and energy consumption using a MATLAB/Simulink model. Furthermore, energy consumption projections for Turkey have been developed based on different scenarios for the years 2030, 2040, and 2050. The findings indicate that EVs offer significant advantages in energy efficiency compared to internal combustion engine vehicles and contribute substantially to the reduction of carbon emissions. However, to manage the additional load on the energy infrastructure brought about by this transition, the expansion of charging infrastructure, implementation of smart grid solutions, and strengthening of renewable energy integration are essential. Scenario-based analyses conducted in the Simulink environment reveal that even under the pessimistic scenario, EVs would lead to a noticeable increase in annual electricity demand. The study also emphasizes that the widespread adoption of electric vehicles necessitates not only a transformation in transportation but also a fundamental structural change in energy systems. In the case of Turkey, managing the impact of the growing number of EVs on the energy infrastructure requires accelerated integration of renewable energy sources, strategic expansion of charging networks, and supportive policy interventions. In conclusion, the analyses and scenario-based modeling demonstrate that the impacts of increasing EV adoption on Turkey's energy infrastructure can only be effectively managed through comprehensive planning and the efficient integration of renewable energy sources. Simulink-based projections show that, even in pessimistic, moderate, and optimistic scenarios, solar and wind energy—when appropriately deployed—can meet a significant portion of the energy demand from EVs. In this context, the widespread adoption of electric vehicles and their integration with renewable energy systems should be considered a critical strategic priority.