Kamu yönetiminde eşgüdüm unsurunun dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları
The transformation of the coordination element in public administration and the Presidential Policy Councils
- Tez No: 961866
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN DEMİRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Eşgüdüm, bir işi yapmak için iki kişinin bir araya gelmesiyle birlikte doğmaktadır. Kişi tek başına yaptığı çalışmaları doğrudan kendisi planlayabiliyorken; ikinci bir kişinin dahil olmasıyla birlikte, yapılan işin birleştirilmesi, ortak amaca uygun şekilde yürüyebilmesi için en basit şekliyle birbirleriyle konuşmaları gerekmektedir. Yönetimde eşgüdüm, işin bölümlenmesinin az olduğu ya da örgütün mekânsal hacminin küçük olduğu durumlarda karşılıklı iletişim ile çözülebiliyorken; Sanayi Devrimiyle birlikte büyüyen örgütler eşgüdümü etkin bir yönetimin olmaz olmaz şartı haline getirmiştir. Literatürde ilk olarak hiyerarşik eşgüdüm mekanizmaları tanımlanırken, zamanla piyasa tipi ve ağ tipi örgütlenmeler ve eşgüdüm arayışları doğmuştur. Son yıllarda özellikle Yeni Kamu İşletmeciliği ile artan eşgüdüm ihtiyacı çeşitli teoriler ve kurumsal yaklaşımlarla karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma eşgüdüm unsurunun kamu yönetimindeki yerini tarihsel süreci içerisinde araştırmak suretiyle, günümüzde gelinen noktada önemine ve değişen eşgüdümleme mekanizmalarına vurgu yapmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, kavramsal olarak eşgüdüm, eşgüdüm mekanizmaları, eşgüdüm türleri, eşgüdümün işlevleri ve eşgüdüm düzeyleri üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, tarihsel süreçte eşgüdüm unsurunun değişimi, yönetim ve kamu yönetimi teorileri üzerinden irdelenmektedir. Özellikle Yeni Kamu İşletmeciliği yaklaşımından yola çıkılarak kamu yönetiminde uzmanlaşma ile birlikte eşgüdümün çok daha önemli bir unsur haline geldiği kabul edilmektedir. Bu kapsamda uzmanlaşma sürecinin doğurduğu sorunlara çözüm arayışı bağlamında; meta yönetişim ve işbirlikçi yönetişim yaklaşımlarından kuramsal çıkarımlara yer verilmektedir. Son bölümde ise bu kuramsal çerçeve doğrultusunda, son yıllarda tüm dünyada rolleri ve kapsamları genişleyen Hükümet Merkezleri incelenmekte; Türkiye'de 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarının, bir hükümet merkezi aktörü olarak rolleri, eşgüdüm anlayışı çerçevesinde, kurumsal ve işlevsel açıdan değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coordination arises when two individuals come together to accomplish a task. While an individual can directly plan and carry out work alone, the inclusion of a second person necessitates at the very least mutual communication in order to merge their efforts and pursue a shared goal. In management, coordination can be achieved through mutual communication in situations where the division of labor is minimal or the spatial scope of the organization is small. However, with the expansion of organizations following the Industrial Revolution, coordination has become an indispensable condition for effective administration. In the literature, coordination mechanisms were initially defined in hierarchical terms, but over time, new approaches emerged involving market-type and network-based organizational structures. In recent years, especially under the New Public Management approach, the growing need for coordination has been addressed through various theoretical and institutional models. This study explores the role of coordination in public administration within its historical development and emphasizes its contemporary significance, along with the transformation of coordination mechanisms. The first part of the study focuses on the conceptual framework of coordination, including its mechanisms, types, functions, and levels. In the second part, the historical evolution of coordination is examined through management and public administration theories. Particularly drawing on the New Public Management approach, it is acknowledged that specialization in public administration has elevated coordination to a much more critical function. Within this context, theoretical insights from meta-governance and collaborative governance approaches are discussed as possible solutions to the challenges brought about by specialization. The final part of the study analyzes, within this theoretical framework, the expanding roles and scopes of Centers of Government (CoG) around the world in recent years. In this context, the Presidential Policy Councils, established in Turkey by Presidential Decree in 2018, are evaluated both institutionally and functionally as Centers of Government actors, from the perspective of coordination.