Pelemir (cephalarıa syrıaca L.) yağından biyodizel üretiminde etkili parametrelerin optimizasyonu
Optimization of effective parameters in biodiesel production from pelemir (cephalaria syriaca L.) oil
  1. Tez No: 961907
  2. Yazar: CENNET SIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Ziraat, Energy, Chemical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir ve yerli bir enerji kaynağı olan Pelemir (Cephalaria syriaca L.) tohum yağından biyodizel üretimi gerçekleştirilmiş ve üretim sürecinde etkili olan parametreler istatistiksel bir optimizasyon yöntemi olan Yanıt Yüzey Metodolojisi (Response Surface Methodology – RSM) ile optimize edilmiştir. Çalışmada, biyodizel üretiminde önemli rol oynayan üç temel parametre –reaksiyon süresi, katalizör konsantrasyonu ve metanol-yağ mol oranı– bağımsız değişken olarak ele alınmış; biyodizel verimi ise bağımlı değişken olarak değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar, merkezî bileşik tasarımı (Central Composite Design – CCD) kullanılarak planlanmış ve elde edilen veriler RSM ile analiz edilmiştir. Elde edilen modellerin anlamlılığı varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiş; yüksek determinasyon katsayısı (R²) ile modelin güvenilirliği doğrulanmıştır. Çalışma sonucunda optimum üretim koşulları belirlenmiş ve bu koşullarda elde edilen biyodizelin kalite özellikleri, ASTM D6751 ve EN 14214 standartlarına uygun bulunmuştur. Bu tez, Pelemir bitkisinin biyodizel üretiminde kullanılabilirliğini ilk kez detaylı bir optimizasyon süreciyle ortaya koymakta; böylece hem yerli ve alternatif bir enerji kaynağının değerlendirilmesine hem de biyodizel üretim sürecinin verimli, ekonomik ve çevreci hale getirilmesine yönelik özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, biodiesel was produced from the seed oil of Pelemir (Cephalaria syriaca L.), a renewable and locally available energy source. The key process parameters affecting biodiesel yield were optimized using a statistical method known as Response Surface Methodology (RSM). Three independent variables—reaction time, catalyst concentration, and methanol-to-oil molar ratio—were investigated, while biodiesel yield was taken as the dependent variable. Experimental design was conducted using a Central Composite Design (CCD), and the results were analyzed via RSM. The statistical significance of the models was confirmed through analysis of variance (ANOVA), and the high coefficient of determination (R²) indicated the model's reliability. Optimal production conditions were determined, and the produced biodiesel was found to comply with ASTM D6751 and EN 14214 fuel quality standards. This thesis presents, for the first time, a comprehensive optimization of biodiesel production from Pelemir oil. It contributes significantly to the valorization of an alternative local energy crop and the development of a cost-effective, efficient, and environmentally friendly biodiesel production process.