Asma fidanlarında fusarium kök ve dip çürüklüğüne karşı Endofitik penicillium ve trichoderma türlerinin biyolojik mücadele potansiyelinin araştırılması
Investigation of the biological control potential of Endophytic penicillium and trichoderma species against fusarium root and crown rot in grapevine seedlings
  1. Tez No: 961908
  2. Yazar: TACETTİN TARIK ERPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT SONER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya ve Türkiye'de asma fidanlarında endofitik olarak doğal biçimde bulunabilen Fusarium türleri, son yıllarda olumsuz çevresel koşullar altında fırsatçı patojenler haline gelerek önemli hastalık etmenleri arasında yer almaya başlamıştır. Bu patojenler, fidanların kök ve gövde bölgelerinde nekrozlar ve kök çürümeleri oluşturarak ciddi verim kayıplarına neden olabilmektedir. Günümüzde bu toprak kökenli etmenlere karşı ekonomik ve etkili bir mücadele yöntemi bulunmamaktadır.Bu çalışmanın amacı; asma fidanlarından izole edilen endofitik, Penicillium canascens, P. fructuariae-cellae ve Trichoderma brevicompactumtürlerinin, asmalarda kök boğazı ve kök çürüklüğüne neden olan F. annulatum, F. nirenbergiae ve F. curvatum gibi patojenlere karşı biyolojik mücadele potansiyelini araştırmaktır. Bu amaçla; ın vitro koşullarda kültür filtratları, uçucu metabolitler ve ikili kültür testleri uygulanmış, ın vivo çalışmalarda ise endofitik türlerin spor süspansiyonları fidanların rizosfer bölgesine uygulanarak biyokontrol etkinlikleri değerlendirilmiştir. İn vitro denemelerde, endofitik ve patojen türler arasındaki antagonistik etkileşimleri incelenmiştir. İkili kültür testlerinde, T. brevicompactum %47.6 oranında inhibisyon ile F. nirenbergiae üzerinde yüksek düzeyde etkili tür olurken, P. canascens 20 mm ve P. fructuariae-cellae ise 11 mm engelleme mesafesiyle sırasıyla F. annulatum ve F. curvatum türlerinin koloni gelişimini anlamlı düzeyde sınırlamıştır. Kültür filtratlarıyla yapılan testlerde ise T. brevicompactum ve P. canascens, her üç patojenin koloni gelişimini engellemiş; P. fructuariae-cellae ise yalnızca F. annulatum üzerinde etkili olmuştur. Uçucu metabolit analizlerinde, yalnızca T. brevicompactum'un F. curvatum türüne karşı %11 oranında koloni gelişimini inhibe ettiği; diğer iki endofitik türün ise test edilen patojenlere karşı etkili olmadığı belirlenmiştir. In vivo çalışmalar sonucunda, T. brevicompactum ve P. fructuariae-cellae'nin patojenlerin kök bölgelerinde oluşturduğu nekroz uzunluğunu %34.8 ile %65.2 oranında azalttığı ve ayrıca kök kuru ağırlıklarında artış sağladığı gözlemlenmiştir. Buna karşın, P. canascens ile F. nirenbergiae birlikte uygulandığında nekroz uzunluğunun azaltmada etkisiz bulunmuştur ve bu nedenle bu tür üzerinde etkisiz olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, T. brevicompactum, P. fructuariae-cellae ve P. canascens türlerinin, asma fidanlarında kök ve dip çürüklüğüne neden olan Fusarium türlerine karşı potansiyel biyolojik mücadele etmenleri olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Fusarium species, present naturally as endophytes in grapevine seedlings worldwide, including in Turkey, have become opportunistic pathogens under adverse environmental conditions in recent years and have begun to rank among the most significant fungal pathogens. These pathogens can cause severe yield losses by creating necrosis and root rot on the root and stem areas of seedlings. Currently, there is no economical and effective method to control these soil-borne pathogens. This study aims to investigate the biological control potential of endophytic species isolated from grapevine seedlings, namely Penicillium canascens, P. fructuariae-cellae, and Trichoderma brevicompactum, against pathogens such as F. annulatum, F. nirenbergiae, and F. curvatum, which cause crown rot and root rot in grapevines. For this purpose, culture filtrates, volatile metabolites, and dual culture tests were applied under in vitro conditions, while in vivo studies evaluated the biocontrol efficacy of endophytic species by applying their spore suspensions to the rhizosphere region of seedlings. In vitro experiments investigated the antagonistic interactions between endophytic and pathogenic species. In dual culture tests, T. brevicompactum was the most effective species against F. nirenbergiae with 47.6% inhibition, while P. canascens and P. fructuariae-cellae significantly limited the colony development of F. annulatum and F. curvatum species, with inhibition distances of 20 mm and 11 mm, respectively. In tests conducted with culture filtrates, T. brevicompactum and P. canascens inhibited the colony growth of all tested pathogens, while P. fructuariae-cellae was effective only against F. annulatum. In volatile metabolite analyses, it was determined that only T. brevicompactum inhibited colony development by 11% against the F. curvatum species; the other two endophytic species were not effective against the tested pathogens. Also, T. brevicompactum and P. fructuariae-cellae reduce the length of necrosis caused by pathogens in root regions by 34.8% to 65.2% and also increase root dry weight in vivo. However, when P. canascens and F. nirenbergiae were applied together, they were found to be ineffective in reducing the length of necrosis. Therefore, it was determined that they did not affect this species. The findings indicate that T. brevicompactum, P. fructuariae-cellae, and P. canascens can be used as potential biological control agents against Fusarium species that cause root and basal rot in grapevine seedlings.