Association of ıntestinal permeability metabolites and proinflammatory cytokineswith early- and late-onset colorectal cancer
Bağirsak geçirgenlik metabolitlerinin ve proinflamatuar sitokinlerin erken ve geçbaşlangiçli kolon kanserleri ile i̇lişkisi
  1. Tez No: 961931
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARTAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN UĞRAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kolorektal kanser (KRK), dünya genelinde en sık görülen üçüncü malignite vekanser kaynaklı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. 50 yaşın altındaki bireylerdeKRK görülme sıklığındaki artış, erken tanı ve tedavi için yeni stratejiler geliştirilmesininönemini vurgulamaktadır. Son çalışmalar, bağırsak mikrobiyotası, proinflamatuar sitokinlerve KRK arasındaki ilişkiye dikkat çekmektedir. Zonulin, Trimetilamin-N-oksit (TMAO), IL 17A ve IL-22 gibi belirteçler, hastalığın patogenezi ve prognozunda önemli rol oynamaktadır.Bu belirteçlerin daha iyi anlaşılması, KRK'nin erken teşhisi, tedavisi ve takibi için yenihedefler belirleme potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, erken ve geç başlangıçlı KRK'deZonulin, TMAO, IL-17A ve IL-22'nin prognostik önemini araştırmayı amaçlamaktadır.Çalışmamızın bulguları, KRK için yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine ve hastalığınprognozunun daha doğru bir şekilde tahmin edilmesine katkıda bulunabilir.Materyal ve Metot: Çalışmamız, tek merkezli prospektif bir çalışmadır. Necmettin ErbakanÜniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda takip edilen, erken (≤50 yaş, n=18)ve geç başlangıçlı (>50 yaş, n=42) olmak üzere toplam 60 KRK hastası ile 28 sağlıklı kontrolbireyi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan serum örneklerinde, bağırsakgeçirgenlik metabolitlerinden, Zonulin ve TMAO ile proinflamatuar sitokinlerden, İnterlökin 17A (IL-17A) ve İnterlökin-22 (IL-22) düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Ayrıca, tamkan sayımından elde edilen nötrofil-lenfosit oranı (NLR), platelet-lenfosit oranı (PLR) gibiinflamatuar indeksler hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 programı ileyapılmış ve p<0,05 anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir.Bulgular: Çalışmaya kolorektal kanser tanısı bulunan 60 hasta ve sağlıklı 28 birey dahiledildi. Çalışmamızda, KRK'li hasta grubunda, sağlıklı kontrol grubuna kıyasla serum Zonulin(p=0,007) ve IL-22 (p=0,006) düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekolduğu saptanmıştır. TMAO düzeyleri de hasta grubunda daha yüksek olmasına rağmen bufark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyete göre yapılan analizde,erkek hastalarda IL-22 düzeyleri kadınlara göre anlamlı şekilde yüksek (p=0,004), Zonulindüzeyleri ise düşük (p=0,001) bulunmuştur. Metastatik hastalığı olan grupta, metastazvolmayanlara göre IL-17A, IL-22 ve TMAO düzeyleri anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır(sırasıyla p=0,017; p=0,034; p=0,037). Ayrıca, ileri evre (Evre 3-4) hastalarda IL-22düzeylerinin erken evre (Evre 1-2) hastalara göre anlamlı derecede düşük olduğugözlenmiştir (p=0,034). İnflamatuar indekslerde, PLR ≥167,94 grubunda TMAO düzeyianlamlı yüksek (p=0,010), Sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI) ≥1,33 grubunda kadıncinsiyet oranı daha düşük (p=0,035), metastaz oranı daha yüksek (p=0,020) saptanmıştır.Sonuç: Çalışmamız, KRK hastalarındaki bağırsak bütünlüğündeki bozulmanın sistemikinflamasyon ve proinflamatuar sitokinlerle olan ilişkisini ortaya koymuştur. Zonulin, TMAO,IL-22, IL-17A gibi biyobelirteçler, hastalığın hem tanısı hem de prognozununbelirlenmesinde potansiyel belirteçlerdir. Ancak bu moleküllerin hastalığın erken ve geçdönemlerindeki dinamik ve çelişkili rolü, tek başına değil de çoklu belirteç panelleri şeklindekullanımının daha doğru sonuçlar verebileceğini göstermektedir. Bulgularımızın daha genişörneklem ve çok merkezli çalışmalarla doğrulanması, bu alandaki bilgimizi artıracak ve KRKhastaları için bireyselleştirilmiş tedavi ve takip stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılarsağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancer (CRC) is the third most commonly diagnosed malignancy and thesecond leading cause of cancer-related deaths worldwide. The increasing incidence of CRCamong individuals under 50 years of age highlights the importance of developing newstrategies for early diagnosis and treatment. Recent studies have emphasized the relationshipbetween gut microbiota, proinflammatory cytokines, and CRC. Biomarkers such as zonulin,TMAO, IL-17A, and IL-22 play significant roles in the pathogenesis and prognosis of thedisease. A better understanding of these biomarkers holds the potential to identify new targetsfor the early diagnosis, treatment, and monitoring of CRC.This study aims to investigate the prognostic significance of zonulin, TMAO, IL-17A,and IL-22 in early- and late-onset CRC. Our findings may contribute to the development ofnovel therapeutic strategies and improve the accuracy of prognosis predictions for CRC.Materials and Method: This study is a single-center, prospective study. A total of 60colorectal cancer (CRC) patients, followed at the Department of Medical Oncology,Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine, were included, comprising early-onset(≤50 years, n=18) and late-onset (>50 years, n=42) cases, along with 28 healthy controlindividuals. Serum samples collected from participants were analyzed for intestinalpermeability metabolites—Zonulin and Trimethylamine N-oxide (TMAO)—andproinflammatory cytokines—Interleukin-17A (IL-17A) and Interleukin-22 (IL-22) using theELISA method. In addition, inflammatory indices such as neutrophil-to-lymphocyte ratio(NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) were calculated based on complete bloodcount parameters. Statistical analysis was performed using SPSS version 25.0, and a p-valueof <0.05 was considered statistically significant.Results: A total of 60 patients diagnosed with colorectal cancer (CRC) and 28 healthyindividuals were included in the study. In the CRC patient group, serum levels of Zonulin(p=0.007) and IL-22 (p=0.006) were found to be significantly higher compared to the healthycontrol group. Although TMAO levels were also elevated in the patient group, this differenceviidid not reach statistical significance (p>0.05). In sex-based analysis, male patients exhibitedsignificantly higher IL-22 levels (p=0.004) and lower Zonulin levels (p=0.001) compared tofemale patients. Among patients with metastatic disease, levels of IL-17A, IL-22, and TMAOwere significantly lower than in non-metastatic patients (p=0.017, p=0.034, and p=0.037,respectively). Additionally, IL-22 levels were significantly lower in patients with advanced stage disease (Stage 3–4) compared to those with early-stage disease (Stage 1–2) (p=0.034).Regarding inflammatory indices, TMAO levels were significantly higher in the group withPLR ≥167.94 (p=0.010), while the group with SIRI ≥1.33 had a lower proportion of femalepatients (p=0.035) and a higher metastasis rate (p=0.020).Conclusions: Our study demonstrated the relationship between impaired intestinal integrityand systemic inflammation as well as proinflammatory cytokines in colorectal cancer (CRC)patients. Biomarkers such as Zonulin, TMAO, IL-22, and IL-17A show potential not only inthe diagnosis of the disease but also in determining its prognosis. However, the dynamic andsometimes contradictory roles of these molecules in early and late stages of the diseasesuggest that their use as part of a multi-marker panel may yield more accurate andmeaningful results than when used individually. Validation of our findings through larger,multicenter studies will enhance current knowledge in this field and contribute significantlyto the development of personalized treatment and follow-up strategies for CRC patients.