Yüzey baskılı elektrot kullanılarak piridoksin tayini için elektrokimyasal sensör hazırlanması
Preparation of electrochemical sensor for pyridoxine determination using screen-printed electrode
- Tez No: 961933
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Pyridoksin (Pyr) tayini için laboratuvar yapımı ve Fe3O4-SiC-rGO nanokompozit ile modifiye edilmiş tek kullanımlık yüzey baskılı elektrot (LabSPE) kullanılarak yeni bir elektrokimyasal sensör geliştirilmiştir. Nanomalzemelerin yapısal ve kimyasal özellikleri FT-IR, XRD, XPS, FE-SEM ve EDX teknikleri ile karakterize edilmiştir. Pyr'nin elektrokimyasal akım sinyali üzerinde rGO'nun yüksek iletkenliği, SiC'in elektron iletimine katkısı ve Fe3O4'ün elektrokatalitik etkisi, diferansiyel puls voltametri (DPV) ve dönüşümlü voltametri (CV) yöntemleri kullanılarak detaylı şekilde incelenmiştir. Hazırlanan sensör, 0.75–225 μM çalışma aralığında ve 0.10 μM gözlenebilme sınırı ile Pyr tayininde yüksek duyarlılık göstermiştir. Gerçek numune uygulamaları enerji içeceği, ilaç ve yapay idrar üzerinde yapılmış, %101.8 ile %102.2 arasında geri kazanım değerleri elde edilmiştir. Ayrıca, sensörün diğer B vitamini türlerine karşı seçiciliği test edilmiş ve oldukça iyi sonuçlar alınmıştır. rGO, SiC ve Fe3O4 nanoyapılarının sinerjik etkisi, sensörün Pyr yükseltmesindeki akım sinyalini önemli ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, reports the development of a novel electrochemical sensor for the detection of pyridoxine (Pyr) using a laboratory-fabricated disposable screen-printed electrode (LabSPE) modified with a Fe3O4-SiC-rGO nanocomposite. The structural and chemical properties of the composite materials were thoroughly characterized by FT-IR, XRD, XPS, FE-SEM, and EDX analyses. The individual contributions of rGO's high conductivity, SiC's facilitation of electron transfer, and Fe3O4's electrocatalytic activity to the electrooxidation response of Pyr were examined in detail using differential pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV). The sensor exhibited excellent sensitivity with a linear detection range of 0.75 to 225 μM and a detection limit as low as 0.10 μM. Its practical applicability was demonstrated through successful analysis of real samples including energy drinks, pharmaceutical, and artificial urine, yielding recovery rates between 101.8% and 102.2%. Furthermore, selectivity tests showed that the sensor effectively discriminates Pyr from other B vitamins. The synergistic effect of rGO, SiC, and Fe3O4 nanostructures significantly enhanced the sensor's current response during Pyr oxidation.