Vermikomposttan elde edilen bakterilerin domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığı (clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) üzerine etkisi
Effect of bacteria obtained from vermikompost on tomato bacteria cancer and wilt disease (clavibacter michiganensis subsp. michiganensis)
  1. Tez No: 961941
  2. Yazar: SÜMEYYA ALDIRMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE BELGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada vermikompottan elde edilen bakterilerin domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığı (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Yapılan izolasyonlar sonucu vermikompostlardan 40 adet izolat elde edilmiştir. İzole edilen izolatlar ile patateste pektolitik aktivite testi, tütünde hipersensitif reaksiyon testi, 37 °C'de gelişim testi yapılmış, izolatların fosforu indirgeme ve azotu çözme özellikleri belirlenmiştir. Seçilen 22 izolat ve patojen bakteri C. michiganensis subsp. michiganensis ile ikili kültür testi yapılmış ve 10 bakteri izolatı 2.45-11.98 mm arasında değişen oranlarda patojen bakteri üzerinde etkili olmuştur. Bu testler sonucu seçilen 3 bakteri izolatı (SA-2, SA-5, SA-7) ile tohum çalışması yürütülmüştür. Patojen ile bulaşık tohumlara bakteri izolatları kaplama şeklinde uygulanmış ve sera koşullarında viyollere ekilmiştir. Sadece patojenin uygulandığı tohumlardaki fide gelişimleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmelerde hastalığı baskılamada en yüksek etki %70 ile SA-7 (Bacillus megaterium) izolatında görülmüştür. Bu izolatı takiben SA-5 kod ile Bacillus sp. izolatı da %64 oranında etki göstermiştir. Buna ilaveten çalışmada izolatların fide gelişimi üzerine etkisi de araştırılmıştır. Kullanılan materyal ve yönteme göre patojenin uygulanmadığı yalnızca seçilen bakteri izolatlarının uygulandığı tohumlardan gelişen fidelerde bakterilerin bitki gelişimini artırıcı etkisi gözlenmemiştir. Yürütülen bu yüksek lisans tez çalışması sonucu, tohum çalışmasında etkili olan Bacillus megaterium SA-7 ve Bacillus sp. SA-5 izolatlarının etki mekanizmalarının belirlenmesi, sera ve tarla çalışmaları ile patojen üzerindeki etkinliğinin ortaya konulması gerekmektedir. Elde edilen sonuçlar ileride yapılacak çalışmalar için alt yapı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of bacteria obtained from vermicompost on the bacterial canker and wilt disease (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis. As a result of the isolations, 40 isolates were obtained from vermicomposts. Pectolytic activity test on potato, hypersensitive reaction test on tobacco, growth test at 37 °C were performed with the isolated isolates and phosphorus reducing and nitrogen solubilizing properties of the isolates were determined. A dual culture test was performed with 22 selected isolates and pathogen bacteria C. michiganensis subsp. michiganensis and 10 bacterial isolates were effective on the pathogenic bacteria at rates ranging from 2.45 to 11.98 mm. Seed study was carried out with 3 bacterial isolates (SA-2, SA-5, SA-7) selected because of these tests. Bacterial isolates were applied to pathogen-contamined seeds as coating and sown in vials under greenhouse conditions. Selected bacterial isolates were applied to the seeds contaminated with the pathogen as coating and sown in vials under greenhouse conditions. In the evaluations made by considering only the seedling development in the seeds applied with the pathogen, the highest effect in suppressing the disease was seen in the SA-7 (Bacillus megaterium) isolates with 70%. Following this isolate, the Bacillus sp. isolate with code SA-5 also showed 64% efficacy. In addition, the effect of isolates on seedling development was also investigated in the study. According to the materials and methods used, no plant growth enhancing effect of bacteria was observed in seedlings developed from seeds to which only selected bacterial isolates were applied and no pathogen applied. This master's thesis study aims to determine the mechanisms of actions Bacillus megaterium SA-7 and Bacillus sp. SA-5 isolates effective in seed treatment and to demonstrate their pathogen effectiveness through greenhouse and field studies. The results will provide a foundation for future studies.