Mükemmeliyetçi düşüncenin anksiyete gelişimi ve sürdürülmesi üzerindeki etkisi
The impact of perfectionistic thinking on the development and maintenance of anxiety
- Tez No: 961969
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYSAL AŞKUN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, mükemmeliyetçi düşünce ile anksiyete arasındaki ilişkiyi, özellikle insani sağlık sektöründeki yüksek baskılı ortamlarda çalışan profesyoneller bağlamında incelemektedir. Mükemmeliyetçilik eğilimlerinin anksiyete bozukluklarının ortaya çıkışı ve sürekliliğine nasıl katkıda bulunduğu araştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak, katılımcıların mükemmeliyetçilik ve anksiyete düzeyleri standart psikolojik ölçeklerle ölçülmüş, istatistiksel analizler sonucunda mükemmeliyetçi düşüncenin yalnızca bilişsel bir özellik olmadığı, aksine mesleki ve sosyal baskılarla etkileşime girerek anksiyete düzeylerini artırdığı belirlenmiştir. Özellikle yüksek performans gerektiren ortamlarda çalışan kadınların, yoğun stres faktörleri nedeniyle anksiyeteye daha yatkın olduğu görülmüştür. Bu bulgular, mükemmeliyetçiliğin olumsuz etkilerini hafifletmek için bilişsel davranışçı terapi ve stres yönetimi gibi psikolojik müdahalelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Örneklem sınırlılığı nedeniyle genellenebilirlik kısıtlı olsa da, mükemmeliyetçiliğin farklı meslek alanlarındaki etkilerini daha iyi anlamak için gelecekte daha nesnel değerlendirme yöntemleriyle yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between perfectionistic thinking and anxiety among professionals working in high-pressure environments, with a particular focus on the humanitarian health sector. It explores how perfectionistic tendencies contribute to the onset and persistence of anxiety disorders. A quantitative research design was employed, utilizing standardized psychological assessment tools to measure levels of perfectionism and anxiety among participants. Statistical analyses revealed that perfectionistic thinking is not merely a neutral cognitive trait but rather interacts with occupational and social pressures, leading to increased anxiety. The findings also indicate that women working in high-performance environments are more prone to anxiety due to intensified stressors. This study highlights the need for evidence-based psychological interventions, such as cognitive-behavioral therapy and stress management strategies, to mitigate the negative effects of perfectionism. Although the generalizability of the findings is limited due to the nature of the sample, the study underscores the importance of future research that examines the impact of perfectionism across different professional domains using more objective assessment methods to gain a deeper understanding of its effects on mental health