E-ticaret platformlarında kişisel verilerin işlenmesi
Processing of personal data on e-commerce platforms
- Tez No: 961974
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, e-ticaret platformlarında kişisel verilerin işlenme süreçlerini incelemekte ve bu süreçlerin hukuki, etik ve teknik boyutlarını ele almaktadır. Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte e-ticaret siteleri, kullanıcı verilerini toplama, işleme ve saklama konusunda geniş yetkilere sahip olmuş, bu durum kişisel verilerin korunmasını önemli bir mesele haline getirmiştir. Çalışmada, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) gibi düzenlemeler ışığında e-ticaret platformlarının yükümlülükleri analiz edilmiştir. Ayrıca, kullanıcıların verilerinin nasıl işlendiği, saklandığı ve üçüncü taraflarla nasıl paylaşıldığı örnek olaylar üzerinden incelenmiştir. Tezin temel amacı, e-ticaret sektöründe veri güvenliği politikalarının yeterliliğini değerlendirmek ve kullanıcıların kişisel verilerini daha etkin koruyabilmeleri için öneriler sunmaktır. Sonuç olarak, mevzuata uyumun artırılması, şeffaflık ilkesinin güçlendirilmesi ve kullanıcı farkındalığının artırılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the processing of personal data on e-commerce platforms, addressing its legal, ethical, and technical aspects. With the rapid advancement of digitalization, e-commerce websites have gained extensive authority in collecting, processing, and storing user data, making personal data protection a crucial issue. The study analyzes the obligations of e-commerce platforms under regulations such as the Personal Data Protection Law No. 6698 (KVKK) and the General Data Protection Regulation (GDPR) of the European Union. Additionally, case studies are used to explore how user data is processed, stored, and shared with third parties. The main objective of this thesis is to assess the adequacy of data security policies in the e-commerce sector and provide recommendations for more effective protection of users' personal data. As a result, it emphasizes the need to enhance regulatory compliance, strengthen transparency, and increase user awareness.