Gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin yabancı dil kaygısı ve öz yeterlilik inançları ile mesleki yabancı dile yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of gastronomy and culinary arts students' foreign language anxiety and self-efficacy beliefs and their attitudes towards professional foreign language
- Tez No: 691270
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü lisans programı öğrencilerinin yabancı dil kaygısı, yabancı dil öz yeterlilik inançları ve mesleki yabancı dile yönelik tutumları değerlendirilmiştir. Katılımcılardan (n = 407) verilerin toplanması amacıyla Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Türkiye'de Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans programlarında zorunlu yabancı dil dersi olarak İngilizcenin yer almasından dolayı yabancı dil kaygısı ve öz yeterlilik inançlarının değerlendirilmesi için İngilizceye yönelik ölçekler kullanılmıştır. Ölçek puanları cinsiyet, sınıf düzeyi, hazırlık sınıfı eğitimi veya lisans eğitimi esnasında üniversite dışı yabancı dil eğitimi alıp almama değişkenleri için istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Ayrıca, üç ölçek için katılımcı puanları arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Yabancı dil kaygısı ve yabancı dil öz yeterlilik inançlarının cinsiyete göre anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, mesleki yabancı dile yönelik tutumun cinsiyete göre farklılık göstermediği görülmüştür. Hazırlık sınıfında veya lisans eğitimi esnasında üniversite dışında yabancı dil eğitimi almış bireylerin yabancı dil kaygısı daha düşük bulunmuştur. Bu bireylerin yabancı dil öz yeterlilik inançlarının ve mesleki yabancı dile yönelik olumlu tutumlarının ise daha yüksek olduğu görülmüştür. Mezun bireylerin öğrenim görmekte olan bireylere nazaran daha düşük yabancı dil kaygısına ve daha yüksek yabancı dil öz yeterlilik inancına sahip oldukları tespit edilmiştir. Mezun bireylerin mesleki yabancı dile yönelik tutumlarının daha olumlu olduğu gözlenmiştir. Ölçek puanları katılımcıların yabancı dil öz yeterlilik inançları ile mesleki yabancı dile yönelik tutumları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Katılımcıların yabancı dil kaygısı puanlarının öz yeterlilik inançları ve tutum puanlarının her ikisi ile negatif ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Gastronomy and Culinary Arts undergraduate program students' foreign language anxiety, foreign language self-efficacy beliefs, and their attitudes towards the professional foreign language were evaluated. Likert-type questionnaires were used to collect data from the participants (n = 407). Since English is included as a compulsory foreign language course in Gastronomy and Culinary Arts undergraduate programs in Turkey, questionnaires for English were used to evaluate foreign language anxiety and self-efficacy belief. Questinonnaire scores were subjected to statistical analysis for the variables of gender, grade level, whether or not to take foreign language education in the preparatory class or outside the university during undergraduate education. In addition, the relationships between participant scores for three questinonnaires were determined. It was determined that foreign language anxiety and foreign language self-efficacy belief differed significantly by gender. However, it was observed that the attitude towards professional foreign language did not differ by gender. Foreign language anxiety of individuals who received foreign language education in the preparatory class or outside the university during undergraduate education was found to be lower. It was observed that these individuals had higher foreign language self-efficacy beliefs and positive attitudes towards professional foreign language. It has been determined that graduates have lower foreign language anxiety and higher foreign language self-efficacy belief compared to current students. It has been observed that graduates have more positive attitude towards professional foreign language. Questinonnaire scores showed that there is a positive relationship between participants' attitudes towards professional foreign language and their foreign language self-efficacy beliefs. It was determined that the participants' foreign language anxiety scores were negatively related to both their self-efficacy belief and attitude scores.