Investigating the dynamics of foreign language enjoyment and foreign language speaking anxiety
Yabancı dil keyif ve yabancı dil konuşma kaygısının dinamiklerini inceleme
  1. Tez No: 962038
  2. Yazar: SELİN SAYIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
The purpose of this sequential explanatory mixed methods study is to designate the elements that students enjoy and worry about in EFL classes in the light of quantitative and qualitative research methods. The goal of the quantitative phase of the study is to examine the level of enjoyment that preparatory class of university students experience in EFL learning process and the level of anxiety they feel in EFL speaking classes. 264 students participated in the study at the English Preparatory School at a foundation university in İstanbul within the 2023-2024 academic year. In order to gather quantitative data, Foreign Language Enjoyment Scale, and Foreign Language Speaking Anxiety Scale have been conducted. After analysing participants' emotions and the underlying factors which affect their Foreign Language Enjoyment and Foreign Language Speaking Anxiety, semi-structured interviews with 22 randomly selected students have been adopted. The results of the quantitative research intriguingly revealed that both the degree of enjoyment and the level of anxiety are high among the participants. This suggests a complex relationship between the emotions experienced in the learning environment. The findings of the qualitative study verified the findings of the quantitative study. The pedagogical implications of both stages of the study will be useful not only to instructors at tertiary level but also teachers of all grades.
Özet (Çeviri)
Bu ardışık açıklayıcı karma yöntemler çalışmasının amacı, nicel ve nitel araştırma yöntemleri ışığında öğrencilerin yabancı dil derslerinde keyif aldıkları ve endişe duydukları unsurları belirlemektir. Çalışmanın nicel aşamasının amacı, üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil öğrenme sürecinde yaşadıkları keyif düzeyini ve yabancı dil konuşma derslerinde hissettikleri kaygı düzeyini incelemektir. 2023-2024 akademik yılı içinde İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde İngilizce Hazırlık Okulu'nda 264 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Nicel verileri toplamak için Yabancı Dil Keyif Ölçeği ve Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların yabancı dil derslerinden aldıkları keyif ve yabancı dil konuşma derslerinde hissettikleri kaygıyı etkileyen temel faktörleri analiz ettikten sonra rastgele seçilen 22 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel araştırma sonuçları ilginç bir şekilde, katılımcılar arasında hem keyif düzeyinin hem de kaygı düzeyinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu, öğrenme ortamında yaşanan duygular arasında karmaşık bir ilişki olduğunu göstermektedir. Nitel çalışma bulguları da nicel çalışmanın bulgularını doğrulamıştır. Çalışmanın her iki aşamasının pedagojik çıkarımları, sadece yükseköğretim düzeyindeki eğitmenler için değil, tüm seviyelerdeki öğretmenler için yararlı olacaktır.