Exploring middle school students' design thinking processes: An extra-curricular program development
Ortaokul öğrencilerinin tasarım düşünme süreçlerinin keşfedilmesi: Müfredat dışı bir program geliştirme
- Tez No: 962077
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmanın amacı, tasarım odaklı düşünme yaklaşımına dayalı bir ders dışı program geliştirerek toplum ve bilim merkezlerindeki 6. sınıf öğrencilerinin tasarım odaklı düşünme süreçlerini incelemektir. 6. sınıf öğrencilerinin öğrenme çıktılarına ilişkin yorum ve değerlendirmeleri, prototip performans düzeyleri ve bu süreçte karşılaşılan teşvik edici ve zorlayıcı stratejiler keşfedilmeye çalışılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda bir vaka çalışması yürütülmüştür. Elverişli örnekleme kullanılmış ve çalışma 15 6. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Güvenilirlik için birden fazla veri kaynağı ile üçgenleme yapılmış ve bu nedenle görüşmeler, gözlemler ve video kayıtları çalışmaya dâhil edilmiştir. Ayrıca, her günün sonunda öğrencilerden yansıtıcı düşünme belgeleri toplanmıştır. Görüşme verileri için içerik analizi yapılmış ve açık kodlama ile ilk kodlar üretilmiştir. Daha sonra, eksenel kodlama ile kategoriler sistematik olarak geliştirilmiş ve kategorileri bütünleştirmek için seçici kodlama kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin öğrenme çıktılarını (prototiplerini) değerlendirmek için uyarlanmış bir ölçek kullanılmıştır. Son olarak, gözlemcilerin notları analiz edilmiş ve süreçte karşılaşılan destekleyici ve zorlayıcı stratejileri belirlemek için iki gözlemci ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin bilişsel (öğrenme farkındalığı ve DBT'nin okulla ilişkilendirilmesi) ve duygusal (olumlu/olumsuz duygular ve favori/en az favori DBT adımları) yönlerden tasarım sürecinde farklı deneyimleri, farklı öğrenme çıktılarını ve destekleyici ve zorlayıcı uygulama stratejilerini ortaya koymuştur. Genel olarak, gayri resmi öğrenme ortamlarındaki eğitimciler ve potansiyel araştırmacılar mevcut bulguları kullanabilirler. Ancak, bu çalışmanın bulgularını farklı bağlamlarda test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the design thinking processes of 6th grade students in society and science centers by developing an extra-curricular program based on design thinking approach. It was attempted to explore 6th graders' interpretations and evaluations on their learning outcomes, the level of prototype performance and fostering/challenging strategies used in this process. For these purposes, a case study was conducted. Convenience sampling was used and the study was conducted with 15 6th grade students. Triangulation was performed with multiple data sources for reliability and so, interviews, observations and video recordings were included. Besides, reflective thinking documents were collected from the students at the end of each day. For interview data, content analysis was conducted and initial codes were generated with open coding. Then, categories were systematically developed with axial coding and selective coding was used to integrate the categories. Also, an adapted measure was used to evaluate the students' learning outcomes (prototypes). Finally, observers' notes were analyzed and interviews were conducted with two observers to determine fostering and challenging strategies used in the process. The findings of the study revealed that students had different experiences in the design process in cognitive (learning awareness and association of DBT with school) and affective (positive/negative feelings and favorite/least favorite DBT steps) aspects, different learning outcomes, and fostering and challenging strategies. In general, educators in non-formal learning environment and potential researchers can use the current findings. However, further research is needed to test the findings of this study in different contexts.